Dostal Google v Turecku stopku?

Na jar sme vás informovali o problémoch Huawei, ktorý nemohol kvôli sankciám zo strany USA využívať vo svojich smartfónoch aplikácie a služby od Google. Teraz sa do podobne nepríjemnej situácie dostanú tureckí používatelia systému Android.

Podľa agentúry Reuters oznámil Google svojim obchodným partnerom (predajcom a operátorom), že im neposkytne licencie na nové smartfóny, ktoré sa mali predávať v Turecku. To znamená, že žiadne nové telefóny s operačným systémom Android, ktoré sa budú predávať v krajine, nebudú dodávané s aplikáciami Google, vrátane obchodu Play.

O čo ide?

Turecká komisia pre hospodársku súťaž 7. novembra rozhodla, že zmluvy spoločnosti Google s obchodnými partnermi nie sú v súlade s požiadavkami rady. Zdá sa im, že zmluvy stále neumožňovali zmeny predvoleného vyhľadávača.

Pozrite siGoogle a pokuty od EÚ: Trikrát a dosť?

Rada pre hospodársku súťaž uložila pokutu vo výške 0,05 % denného príjmu spoločnosti Google, až kým sa nesplnia všetky požiadavky. Google má na napadnutie tohto rozhodnutia lehotu 60 dní.

Rozhodnutie tureckého protimonopolného úradu nadväzuje na svoj verdikt zo septembra 2018, kde uložil pokutu 17,4 miliónov dolárov za porušenie zákona o hospodárskej súťaži pri predaji softvéru pre mobilné zariadenia. Google zároveň dostal pol roka na vykonanie zmien s cieľom obnoviť hospodársku súťaž.

ZDROJ | Sharp

Vzniknutá situácia nebude mať vplyv na telefóny s Androidom, ktoré sa momentálne v Turecku predávajú, no žiadne nové modely nebudú môcť obsahovať aplikácie od Google. Samozrejme, nie je to definitívne, Google tvrdí, že sa snaží problém vyriešiť.

Problémy Google v Turecku sa začali, keď ruský konkurent Yandex podal proti nemu sťažnosť. To viedlo turecký protimonopolný úrad na spustenie vyšetrovania. Tureckých používateľov tak môže v konečnom dôsledku paradoxne práve konkurencia pripraviť o nové modely smartfónov, tabletov a ďalších zariadení bežiacich na Androide.

Google vo svojom liste obchodným partnerom zdieľal kontaktné údaje tureckého ministra obchodu a protimonopolného úradu a vyzval ich, aby vyvíjali nátlak s cieľom zmeniť ich rozhodnutie. Google sa rozhodol pre pomerne tvrdý krok hraničiaci až s vydieraním a je otázne, či to zaberie. Pre používateľov plánujúcich kúpu nového mobilu s Androidom to rozhodne nie je príjemné.

Pozrite siS Huawei to ide dole vodou rýchlejšie, ako sme čakali! Čo to znamená pre nás?

Dnes nám môžu pripadať tieto obmedzenia (Huawei a teraz Google) ako niečo, čo sa nás netýka. Ale v budúcnosti to tak nemusí byť. Konkurencia a obchodná vojna medzi štátmi používa tvrdé zbrane. To, čo momentálne vystrájajú mnohí politici na celom svete sa prieči zdravému rozumu už dávno. Blížiaci sa brexit a vypínanie hrudí populistických politikov, či už sa volajú Trump, Putin, Erdogan alebo Johnson, môžu poľahky spôsobiť, že gigant typu Google obmedzí aj nás, ak mu nebude vyhovovať legislatíva.

Pred rokom sa nám ani nesnívalo, že by mohol byť čínsky Huawei odstavený od Google a ďalších služieb, dnes to už berieme ako holý fakt. Nezvykajme si na to, slobodu a možnosť výberu tu máme iba tridsať rokov.

ZdrojReuters

Komentáre k článku