Google dostal od Európskej únie pokutu 4,34 miliardy eur!

ZDROJ | Google

Právnici a zástupcovia Google si dnes vypočuli rozhodnutie Európskej komisie, podľa ktorej má tvorca Androidu zaplatiť pokutu neuveriteľných 4,343865 miliardy eur. Dôvodom majú byť viacnásobné porušenia dominantného postavenia Google. Dôvod? V Androide bol (a je) predvolený vyhľadávač Google, Google Chrome apod.

ZDROJ | Google

Suma pokuty bola pritom vypočítaná na základe príjmov spoločnosti z reklamy na Androide z 31 štátov EEA (European Economic Area). EÚ má pritom právo udeliť pokutu až do výšky 10% z celkových ročných výnosov spoločnosti, čo by činilo až 110 miliárd dolárov. Ak teda správne počítame, výška pokuty predstavuje len 2 týždne príjmov Google. Google sa, samozrejme, voči rozhodnutiu EK odvolá.

Podľa komisárky pre hospodársku súťaž, Margrethe Vestager, Google porušil pravidlá súťaže práve kvôli tomu, že znemožnil výrobcom smartfónov a iných Android zariadení, aby predvoleným vyhľadávačom mohol byť aj iný, ako samotný Google.

Toto sa malo diať od roku 2011, kedy ešte spoločnosť Google (v súčasnosti Alphabet) podľa eurokomisárky obmedzil šancu konkurencie súťažiť v tejto oblasti. Európski spotrebitelia tak mali prísť o možnosť získavať výhody z hospodárskej súťaže.

ZDROJ | EK

Okrem toho ale Google porušil pravidlá hospodárskej súťaže aj v tom, že znemožňoval predaj zariadení využívajúcich operačný systém Android, alebo jeho základ v Európe. Napríklad Amazon Fire TV pracujúci na FireOS (upravený OS Android) nie je doteraz dostupný v Európe.

Podľa Google totiž „rozhodnutie Komisie neberie do úvahy mieru konkurencie, ktorej je Android vystavený zo strany iOS, čo je skutočnosť, ktorú potvrdilo aj 89% respondentov v rámci jej vlastného prieskumu trhu. Zároveň vôbec nezohľadňuje fakt, akú širokú možnosť voľby Android ponúka jednak tisícom výrobcov mobilných telefónov a mobilných operátorov, ktorí vyrábajú a predávajú zariadenia so systémom Android; za druhé miliónom vývojárov aplikácií z celého sveta, ktorí si na platforme Android postavili svoje podnikanie a v neposlednom rade miliardám spotrebiteľov, ktorí si teraz môžu dovoliť kúpiť a používať najmodernejšie telefóny.“ Sundar Pichai, CEO spoločnosti Alphabet, stihol už k téme napísať aj blog.

ZDROJ | Sharp

„Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak. Živý ekosystém, rýchle tempo inovácií a klesajúce ceny sú typickými znakmi silného konkurenčného prostredia. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa preto odvoláme,“ povedala Alžbeta Houzarová, komunikačná manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko.

Momentálne má Google (Alphabet) 90 dní na to, aby túto chybu odstránil. Ak sa tak nestane, spoločnosti hrozí navyše penále vo výške 5% z celkového denného obratu.

 

ZdrojEK,Google

Komentáre k článku