Google donúti výrobcov smartfónov vydávať pravidelné bezpečnostné aktualizácie

ZDROJ | Sony

Android trpí od svojho vzniku fragmentáciou, ktorú spôsobujú výrobcovia zanedbávajúci pravidelné aktualizácie. Zdá sa však, že Google konečne prišiel na spôsob, ako výrobcov donúti vydávať aspoň pravidelné bezpečnostné aktualizácie.

Google sa snaží zlepšiť podmienky pre dlhodobé aktualizácie Android napríklad pomocou Project Treble. Priaznivé výsledky tohto riešenia však zatiaľ nevidieť a viaceré smartfóny zostávajú nie len bez najnovšieho Android 9 Pie, ale aj bez dôležitých bezpečnostných aktualizácií. Menšie mesačné bezpečnostné aktualizácie opravujú zraniteľnosti a malo by byť v záujme výrobcov, aby ich pravidelne vydávali pre všetky aktuálne modely.

Realita je však iná a aj najnovšie vlajkové lode často stratia podporu už po niekoľkých mesiacoch od vydania. Google si je týmto problémom vedomý a preto prinúti výrobcov, aby bolo každé zariadenie vydané po 31. januári tohto roku, ktoré si aktuvovalo aspoň 100 000 používateľov, dostávalo v najbližších dvoch rokoch spomínané bezpečnostné aktualizácie. Zariadenie, ktoré spĺňa tieto podmienky, nesmie obsahovať bezpečnostnú aktualizáciu staršiu než 90 dní.

Pri nedodržaní týchto podmienok môže Google zablokovať schvaľovanie nových modelov, ktoré tak výrobca nebude môcť uviesť na trh. Táto novinka je zatiaľ uvedená v licenčnej zmluve pre telefóny a tablety predávané v Európskej únii, no tento efekt sa zrejme priamo alebo nepriamo prenesie aj na ostatné regióny.

Pozrite siGoogle, Android a Chrome oslavujú výročie. Aké boli ich začiatky?

Momentálne je najlepšou zárukou pre dostávanie pravidelných aktualizácii kúpa smartfónu, ktorý je zaradený do programu Android One. Pri týchto modeloch sa totiž výrobcovia zaväzujú, že pre ne budú prinášať pravidelné bezpečnostné aktualizácie minimálne po dobu troch rokov od vydania smartfónu.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku