Google dokáže detegovať rakovinu prsníka presnejšie, ako skúsení doktori

Výskumníci zo spoločnosti Google vytvorili umelú inteligenciu, ktorá si dokáže analyzovať mamografické snímky a detegovať rakovinu prsníka s vyššou presnosťou, ako skúsení doktori. Umelá inteligencia ich však zatiaľ nedokáže nahradiť.

Výskumníci z divízie Google Health spoločnosti Google hľadajú spôsoby, akými by mohla byť umelá inteligencia aplikovaná v oblasti medicíny. V spolupráci s odborníkmi z organizácie DeepMind, výskumného centra Cancer Research UK Imperial Centre, súkromnej univerzity Northwestern a nemocnice Royal Surrey County ju najnovšie dokázali aplikovať do praxe pri detekcii príznakov rakoviny prsníka.

Pozrite siNový riaditeľ Alphabet Inc, matky Google, dostane historicky najvyšší plat

Výskumníci poskytli umelej inteligencii na učenie 76-tisíc mamografických snímok pacientiek zo Spojeného kráľovstva a 15-tisíc snímok pacientiek zo Spojených štátov. Umelá inteligencia následne musela analyzovať ďalších 25-tisíc snímok zo Spojeného kráľovstva a 3-tisíc snímok zo Spojených štátov. Dôvodom zdvojeného zdroja dát je rozdielny spôsob analýzy snímok doktormi v týchto krajinách.

Umelá inteligencia dokázala znížiť počet falošných pozitívnych detekcií na snímkach zo Spojeného kráľovstva o 1,2 % a v zo Spojených štátov až o 5,7 %. Pri falošných negatívnych detekciách zaznamenali výskumníci pri dátach zo Spojeného kráľovstva pokles o 2,7 % a zo Spojených štátov až o 9,4 %.

Google zdôrazňuje, že umelá inteligencia mala pri analýze k dispozícii menej informácií ako doktori, ktorí sa pri hodnotení snímok môžu pozrieť do histórie pacientovej zdravotnej karty. Aj napriek tomu dokázala umelá inteligencia pri analýze detegovať rakovinu prsníka s vyššou presnosťou, ako doktori.

Pozrite siLunárny rover Yutu 2 prekonal rekord Lunochodu

Spoločnosť však zároveň upozorňuje na to, že umelá inteligencia nebola neomylná a niekoľkokrát prehliadla príznaky rakoviny prsníka aj vtedy, keď si ju doktori všimli, pričom samozrejme dochádzalo aj k obráteným situáciám.

Snahy divízie Google Health v tejto oblasti nekončia a výskumníci ďalej pracujú na zvýšení presnosti a rýchlosti detekcie. Už o niekoľko rokov by mohla umelá inteligencia skrátiť čas čakania pacientov na výsledky vyšetrení, vďaka čomu by im mohla byť poskytnutá potrebná pomoc a liečba skôr, ako rakovina pokročí do nevyliečiteľného štádia.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku