Reklama

Google do obnoviteľnej energie naleje miliardy

Zdroj | Google
Juraj Procházka
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Najväčšie spoločnosti z oblasti informačných technológií patria nielen kvôli výrobným procesom, ale aj kvôli prevádzke obrovských dátových centier k silným spotrebiteľom energie (nielen elektrickej) a tým aj k producentom skleníkových plynov.

Zároveň chcú byť „za pekných“, preto intenzívne podporujú budovanie a využívanie obnoviteľných zdrojov pre vlastnú potrebu, aj nad jej rámec, a takisto elektromobilitu.

Pozrite si

Amazon.com chce byť uhlíkovo neutrálny, nakúpi 100-tisíc elektrických dodávok

Najnovším príkladom sú aktivity Google. Deň pred piatkovým globálnym klimatickým štrajkom (konal sa 20. septembra aj vo viacerých mestách na Slovensku) Google oznámil zámer minúť viac ako 2 miliardy dolárov na novú infraštruktúru pre výrobu energiu z obnoviteľných zdrojov v USA, Južnej Amerike a Európe.

Zdroj | Google

Balík poslúži na kontrahovanie 1 600 megawattov výkonu veterných a solárnych zdrojov. Obsahuje 18 nových energetických obchodov a zvýši portfólio obnoviteľnej energie IT gigantu o viac ako 40 percent. Nejde teda o budovanie solárnych a veterných elektrární priamo spoločnosťou Google, ale kontrahované odbery umožnia vytvorenie kapacít iných prevádzkovateľov.

Spotreba ako celý štát

Nové kontrakty zvýšia globálnu spotrebu Google z obnoviteľných zdrojov na 5 500 MW, čo zodpovedá kapacite milióna solárnych striech s fotovoltickými panelmi. Takáto bezuhlíková energetická kapacita je porovnateľná s celkovou výrobou elektriny v malých krajinách ako Litva alebo Uruguaj.

Zdroj | Google

Nové kontrakty Google pokrývajú zdroje v rôznych častiach sveta – v USA, v Čile a v Európe. V samotných USA nakupuje firma energiu zo solárnych fariem v Severnej Karolíne (155 MW), Južnej Karolíne (75 MW) a v Texase (490 MW), v Chile pre tamojšie dátové centrum pritečie z obnoviteľných zdrojov 125 MW energie a viac ako polovicu z nového objemu dodajú „zelené“ elektrárne v Európe – vo Fínsku (255 MW), Švédsku (286 MW), Belgicku (92 MW) a Dánsku (160 MW). Samotný prírastok energetického výkonu 1 600 MW, ktorý bude Google nakupovať z obnoviteľných zdrojov je takmer ekvivalentom súhrnného výkonu jadrovej elektrárne v Mochovciach (po dokončení 3. a 4. bloku).

Pozrite si

Tesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Stovky zamestnancov Google napriek tomu kritizovali firmu za to, že neberie životné prostredie dostatočne vážne. Pritom poukazujú na uhlíkovú stopu jeho dátových centier a financovanie spoločnosti zákonodarcami, ktorí hlasujú proti environmentálnej legislatíve.

Zdroj | Google

Informačné technológie nie sú veľmi „zelené“. Uhlíková stopa samotných dátových centier odvetvia IT je na rovnakej úrovni ako letectvo. Google sa však zaväzuje k udržateľnosti rozvoja a uvádza, že jeho globálne aktivity sú z hľadiska uhlíkovej stopy neutrálne, pretože emisie sú kompenzované ekvivalentom v investíciách do obnoviteľných energií.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.