Google Clips – prvý fotoaparát s umelou inteligenciou

ZDROJ | Google

Google včera podvečer nepredstavil len nové smartfóny Pixel, nový Ultrabook Pixelbook či dvojicu smart reproduktorov s Google Assistant, ale aj pomerne nezvyčajný produkt (minimálne pre Google). Google Clips je inteligentný fotoaparát vybavený umelou inteligenciou, vďaka čomu máte mať vždy perfektné fotky a videá. Má to ale niekoľko háčikov.

ZDROJ | Google

Google Clips je miniatúrne zariadenie, zaoblený kvádrik s plošnými rozmermi 49 x 49 mm a hmotnosťou 60,5 g, z ktorého trčí objektív. Pod ním je malý CMOS snímač s rozlíšením 12 Mpx. Presné špecifikácie výrobca neudáva, no objektív má mať 130° uhol záberu, teda takmer rybie oko.

Clips pritom pracuje úplne sám. Stačí ho položiť a fotí, pričom vďaka umelej inteligencii, resp. strojovému učeniu sa postupne učí, koho a čo fotíte najviac a následne sa sústreďuje na tieto veci a ľúdí okolo vás.

https://www.youtube.com/watch?v=JXh1yyvXpwo

Má ale jeden zásadný háčik. Google Clips nemá žiadny displej, takže nevidíte čo vlastne fotíte. Samozrejme, existuje prepojenie so smartfónom, ale komu by sa chcelo neustále prepájať externú kamerku s so smartfónom? Veď to už radšej človek môže odfotiť telefónom.

https://www.youtube.com/watch?v=Br7hZu0WKKQ

Je rozdiel používať akčnú kamerku typu GoPro, ktorú pevne zafixujete v konkrétnom uhle, aby napríklad snímala priestor pred vami.

Zaujímavosťou Clipsu je ale plná automatika. Stačí otočiť krúžkom okolo objektívu, ktorý zapína Clips a nechať kameru tak. Algoritmus uložený v pamäti automaticky vyhodnotí, či sa scéna, ktorú práve „vidí“ hodí na uchovanie alebo nie. To má na starosti umelá inteligencia.

ZDROJ | Google

Tá má byť schopná i rozpoznávať tváre, takže keď sa Clips naučí, že pred objektívom ste stály vy, rodina alebo priatelia, bude snímať zaujímavé zábery. Okrem statických záberov vie Clips vytvárať aj 7-sekundové videá, no bez zvuku. Aj kvôli bezpečnosti kamera neobsahuje mikrofón.

Google sa tiež nechal počuť, že Clips nemá prístup k internetu, takže kameru nie je prakticky možné zneužiť ani zo strany Google, ani zo strany hackerov. Všetky fotky sú pritom šifrované, takže by sa k ním nemali dostať ani hackeri, ktorí vedia Clips hacknúť cez Wi-Fi modul.

ZDROJ | Google

Cez ten sa pripája k smartfónu a dedikovanej appke. Cez ňu je následne možné fotky uložiť priamo do Fotiek Google. V tele je zabudovaná aj 16 GB pamäť. Batéria toho ale veľa nezvládne. Na jedno nabitie má zvládnuť maximálne 3 hodiny fotenia. Nabíja sa cez USB-C port. Telo nie je odolné voči vode či prachu.

Cena Google Clips je na domácom americkom trhu stanovená na 249 dolárov bez dane. U nás sa predávať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vôbec.

ZDROJ | Google

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku