Google Art Selfie, alebo nájdi si svojho dvojníka

ZDROJ | Google

O projekte Google Arts & Culture sme písali už pred dvoma rokmi. Kultúrny inštitút Google vytvoril platformu, ktorá umožňovala objavovať a skúmať umenie z celého sveta, vrátane slovenských galérií a múzeí. Služba fungovala najprv pre webové prehliadače, neskôr aj v podobe aplikácií pre oba operačné systémy. Teraz prichádza nová funkcia Art Selfie. O čo ide?

Obľúbená platforma Google Arts & Culture „hostí“ milióny umeleckých diel a artefaktov – od praveku až po súčasné moderné umenie. Keďže Google neustále zlepšuje svoje služby (respektívne experimentuje s novými funkciami existujúcich aplikácií), aj táto platforma sa dočkala novej a pomerne zaujímavej funkcie.

Tím z Kultúrneho inštitútu Google vymyslel zábavné rozšírenie aplikácie, ktorá využíva obľúbené selfie a spojila tak používateľov s umením.

Aplikácia zaznamenala veľký záujem vo všetkých krajinách, kde ju Google na začiatkom roka spustil: v USA, Singapure, Indii a Austrálii. Táto funkcia sa tam stala veľmi populárnou, dodnes sa urobilo 78 miliónov párov selfie. Tento týždeň sa stala dostupnou pre používateľov na celom svete.

https://youtu.be/jERGXnQT9W0

Cieľom funkcie Art Selfie je pomocou fotoaparátu v mobile pomôcť preskúmať zábavné prepojenia medzi umením, kultúrou a svetom používateľov. Art Selfie ukazuje predpokladaný percentuálny podiel vizuálnej zhody a zobrazuje, do akej miery sa tvár z obrazu zhoduje s tvárou selfíčkara. Google podotýka, že selfie uchováva iba na čas potrebný na vyhľadanie podoby s umeleckým dielom.

Pozrite siGoogle Arts & Culture vás zavedie do múzeí i k historickým pamiatkam

Na tomto experimente spolupracoval Kultúrny inštitút Google s viac ako 650-timi partnerskými inštitúciami, aby tak mohol celosvetovo sprístupniť túto funkciu. 

Art Selfie používa technológiu počítačového videnia založeného na strojovom učení. Tá potom porovnáva tvár používateľa s tisíckami umeleckých diel vo svojich databázach.

Novú funkciu som samozrejme vyskúšal. Ako to dopadlo, vidíte na obrázkoch nižšie. Musím skonštatovať, že mi treba na sebe ešte zapracovať. Skúšal som odfotiť aj môjho jorkšíra, ale systém to nechcel akceptovať. Škoda.

Dopracovať sa k takému úžasnému umeleckému dvojníkovi je pomerne jednoduché. Po stiahnutí aplikácie Google Arts & Culture (tu si ju môžete stiahnuť pre iOS a Android), otvoríte Domovskú stránku aplikácie. Tam rolujete dole, až kým sa vám neobjaví na obrazovke karta Art Selfie.

Funkcia sa teda nenachádza v menu aplikácie. Keď odklepnete Začíname, objaví sa vám menu seflie fotoaparátu. Odfotíte sa a systém to porovná so svojou databázou. Výslednú fotku môžete uverejniť cez ikonu Zdieľať, alebo si zobraziť podrobnejšie informácie o diele, s ktorým vás selfie spojilo.

Ide o zaujímavú možnosť, ako dostať ľudí k umeniu a ukázať im, že mobily nie sú len na hry a četovanie. Pre rodičov a učiteľov to môže byť spôsob, ako zaujať deti a populárnou formou im priblížiť umenie skôr ako z nich vyrastú necitliví barbari.

 

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku