Google, Adidas a FIFA predstavili inteligentné vložky do tenisiek

ZDROJ | atap.google.com

Plniť úlohy vo futbalovom simulátore môžete už aj na reálnom trávniku. Vďaka Google projektu Jacquard, ktorý je naviac cenovo dostupný.

Donedávna bolo spojenie komerčných technológií a športu skôr o akýchsi výstrelkoch, nie práve ľudových cenách a z času na čas išlo až nezmysly. Google, resp ich projekt Jacquard, Adidas a FIFA predstavili novinku, ktorá už zmysel dáva a je cenovo dostupná.

ZDROJ | atap.google.com

Projekt Adidas GMR sú vložky do kopačiek (futbalových tenisiek), ktoré dokážu komunikovať s vašim smartfónom a monitorujú bežné futbalové pohyby, ako sú beh alebo kopy. Vložky stoja 40 amerických dolárov. Do kopačky dominantnej nohy vložíte aktívny senzor Jacquard, ktorý slúži na monitorovanie pohybu.

Projekt Jacquad ste pred pár rokmi zrejme zachytili vďaka inteligentnej denim bunde a ruksaku luxusnej módnej značky. Oba kúsky mali plochu pretkanú inteligentnými vláknami, ktoré po dotyku dokázali, napríklad, prepínať skladby alebo prijať hovor. Vlákna však museli byť v komunikácií s modulom, ktorý zastával funkciou komunikátora medzi bundou alebo ruksakom a smartfónom.

Adidas GMR vychádzajú z tejto technológie, no sú označené ako druhá generácia Jacquard. Absentujú tu inteligentné vlákna, o všetko sa stará malý senzor, ktorý sa vloží do vrecka vo vložke do topánky a pomocou strojového učenia monitoruje fyzický pohyb.

Inteligentné vložky komunikujú s aplikáciou Adidas GMR, v ktorej by ste podľa všetkého mali vidieť namerané hodnoty. Aplikácia je však prezentovaná trochu tajomne, pretože celá komunikácia Adidas GMR upriamujú pozornosť najmä na možnosť prepojiť novinku s futbalovým simulátorom FIFA Mobile.

Po sprárovaní s hrou budete dostávať týždenné výzvy na úlohy v reálnom svete. Budete musieť nabehať konkrétny počet kilometrov, či spraviť určitý počet kopov. K dispozícií má byť tabuľka, ktorá vás bude porovnávať s inými používateľmi Adidas GMR. Nemilým prekvapením je, že aby ste údaje z inteligentnej vložky dostali do FIFA Mobile, budete musieť najprv otvoriť aplikáciu Adidas GMR, údaje sa načítajú a až potom po otvorení FIFA Mobile sa prenesú do futbalového simulátoru.

Novinka má vstavanú batériu, ktorá by mala vydržať dva až tri futbalové zápasy, prípadne týždeň menej intenzívneho používania. Po týmto si máme zrejme predstaviť rekreačný beh. Jacquad sa nabíja pomocou Micro USB, čip musíte z topánky vybrať.

ZdrojJacquard

Komentáre k článku