Goodyear reCharge dokáže regenerovať behúne pneumatík 100 % ekologickou zmesou

ZDROJ | Goodyear

Spoločnosť Goodyear predstavili koncept pneumatík reCharge, ktoré majú samoregeneračnú schopnosť a vedia sa prispôsobovať či meniť podľa individuálnych potrieb.

Zdá sa, že spoločnosť Goodyear vynašla technológiu, vďaka ktorej by sme sa mohli rozlúčiť s výmenou kolies pri defekte a opotrebovaní behúňov.

ZDROJ | Goodyear

Technológia reCharge funguje na princípe vytláčania obnoviteľnej a biologicky rozložiteľnej tekutej zmesi na povrch pneumatík kde schne do tvaru pavučiny a vytvára tak nové a plne funkčné behúne. Toto riešenie je v porovnaní s dnes bežne používanými gumami výrazne ekologickejšie a vďaka využívaniu vzoru pavúčej siete by malo byť tiež odolnejšie.

Naviac, takýto druh pneumatiky by nevyžadoval plnenie vzduchom, teda by sme sa mohli rozlúčiť s defektami. Nádoby so zmesou by mali byť uložené v nábojoch kolies, tak aby sa dali podľa potreby v priebehu roka meniť. Tekutá zmes totiž zrejme nebude univerzálna pre všetky ročné obdobia aj z toho dôvodu, aby dokázala vytvoriť optimálnu trakciu pneumatiky na vozovke ovplyvnenej počasím či znížiť spotrebu paliva.

ZDROJ | Goodyear

Zatiaľ nie je jasné, či regeneračná technológia reCharge bude fungovať v reálnom čase alebo bude treba auto odviezť do servisu. V každom prípade, Goodyear majú funkčné algoritmy, ktoré dokážu monitorovať a presne odhadnúť životnosť pneumatík podľa štýlu jazdy vodiča, čomu sa tiež dokáže prispôsobiť regenerácia behúňov. Pneumatiky by mat mali vlastnosti presne zodpovedajúce štýlu vášho šoférovania, čím by sa výrazne zvýšila bezpečnosť.

Zdrojgooyear.eu,engadget.com

Komentáre k článku