GM do roku 2023 prejde na elektrický pohon

ZDROJ | Chevrolet

Detroitská automobilka General Motors (GM) má v pláne do roku 2023 prejsť na elektrický pohon. Kým v súčasnosti je pod hlavičkou GM predávaných vyše 50 modelov, z ktorých sú len dva plne elektrické, do roku 2023 ich má byť 20.

Pozrite siChevrolet Bolt EV je realitou, chce konkurovať Modelu 3 od Tesly

GM ohlásilo doteraz najväčšiu zmenu vo svojej výrobnej stratégii. Kým v súčasnosti sú pod hlavičkou GM predávané iba dva elektromobily, do roku 2023 ich má byť až 20! Toľko elektromobilov nebude ponúkať žiadna iná automobilka na svete.

ZDROJ | GM

Dôvod je jednoduchý. Pod GM totiž patria značky ako Chevrolet, GMC, Cadillac či Buick. Kždá z týchto značiek má v portfóliu hneď niekoľko typov vozidiel, ktoré môžu celkom pohodlne prejsť plnou elektrifikáciou. Už v najbližších 18 mesiacoch chce GM predstaviť dva nové elektromobily, ktoré majú čerpať poznatky z modelu Bolt EV.

ZDROJ | Chevrolet

Ja ťažké predpokladať, že by značka GMC, pod ktorou sa predávajú obrovské americké pick-upy prešla na elektrický pohon, takže z vyše 50 súčasných modelom môžeme vylúčiť zhruba 10 modelov.

Tak isto sa veľké pick-upy nájdu aj v ostatných značkách GM. Z toho vyplýva, že do roku 2023 bude v modeloch automobilky GM väčšina bežných áut plne elektrická.

ZDROJ | GM

Navyše ale GM predstavilo aj koncept SURUS (Silent Utility Rover Universal Superstructure), platformu pre nadstavby akéhokoľvek druhu do náročných podmienok.

SURUS je platforma s vodíkovým pohonom a natáčaním všetkých 4 kolies. Uplatnenie si má nájsť v priemysle, armáde či záchranných zložkách. Platforma pritom môže byť plne autonómna, alebo ju môže ovládať vodič z pripojenej kabíny či na diaľku. Dojazd na jedno tankovanie vodíka má byť cez 640 km.

ZDROJ | GM

Čerešničkou má byť SURUS ako mobilná elektráreň práve vďaka vodíkovému pohonu, ktorý dokáže vyrobiť dostatok elektrickej energie aj pre využitie mimo dvojice elektromotor na platforme. Z konceptu SURUS by tak mohli vzniknúť aj plne elektrické pick-upy, ktoré sú v USA veľmi obľúbené.

ZdrojGM

Komentáre k článku