Gigabitový internet od Telekomu už dáva v praxi cez 900 Mbit/s!

Koncom apríla sme si aktivovali najnovší gigabitový internet od Telekomu, ako doplnkový balíček Giga k službe Magio internet (resp. Magenta Office). Hoci nás rapídne zvýšenie rýchlosti oproti predošlej rýchlosti prekvapilo a potešilo, gigabit to najprv nebol. Dlhodobé testy ale ukázali opak.

ZDROJ | Logitech

Po tom, čo sme začali používať gigabitový internet od Telekomu, všetko na webe funguje akosi rýchlejšie. Nemyslíme tým web TECHBOX.sk ako taký, ale všetko čo sa deje na jeho pozadí. Množstvo mutlimediálnych dát, ktoré denne spracúvame zálohujeme do cloudu. Odosielanie rýchlosťou od 80 do 90 Mbit/s je super, no ešte lepšie je sťahovanie obrovských dát počítaných v gigabajtoch.

https://www.youtube.com/watch?v=gZVvxyriTgQ

Kým predtým stiahnutie niekoľkogigabajtového súboru trvalo niekoľko minút, teraz to vďaka balíčku Giga zvládneme za pár desiatok sekúnd. Ako je to možné?

Základný rozdiel je v tom, že pri práci s veľkými súbormi máme pripojený Ethernetový kábel, ktorý je napojený priamo na optický Wi-Fi router od Telekomu. Cez ten totiž dokážeme prenášať dáta rýchlosťou od 700 do 950 a viac Mbit/s.

Stále to nie je 1 000 Mbit/s, čo je vlastne gigabitový internet, no so 700 Mbit/s fungujeme aj v najväčšej špičke, teda počas večerných hodín. Vyše 900 Mbit/s rýchlosť sťahovania dokážeme mať prakticky kedykoľvek počas dňa.

Mimochodom, 1 000 Mbit/s neznamená sťahovanie rýchlosťou 1 000 MB (megabajtov) za sekundu, ale 1 000 Mbit (megabitov) za sekundu, čo predstavuje 125 MB/s. V preklade to znamená, že DVD film si teoreticky môžete stiahnuť za necelých 40 sekúnd, Blu-ray film zas za zhruba 2 minúty.

Rýchlosti namerané počas špičky:

Zatiaľ je však problémom možná pomalosť druhej strany, teda server, odkiaľ niečo sťahujete, alebo kam uploadujete dáta. Ak by aj ten ponúkal gigabitové pripojenie, rýchlosť prenosu dát by sa približovala vyššie spomínaným časom.

Napriek tomu je sťahovanie cez gigabitovú linku podstatne rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. Stačí mať napríklad pripojený domáci, alebo firemný NAS server k rovnako rýchlemu internetu a prenos dát medzi NASkom a vami je bleskový.

Gigabitový internet od Telekomu tak budeme používať aj naďalej. Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť a ako to ešte výraznejšie uľahčí našu prácu.

Článok vznikol v spolupráci s operátorom Slovak Telekom.

Komentáre k článku