Gboard – klávesnica s vyhľadávaním, ktorá nevie po slovensky

Ak čítate naše Rýchle správy, určite vám neušlo, že Google predstavil vlastnú klávesnicu pre iOS, ktorá obsahuje integrované vyhľadávanie. Priamo pri písaní textu tak môžete čokoľvek vyhľadať a vložiť do príspevku. Ako to však funguje?

https://youtu.be/F0vg4HUEIyk

V prvom rade je potrebné uviesť, že aplikácia Gboard, ako sa nová klávesnica pre iOS od Google volá, nie je dostupná na slovenskom App Store. Ak si ju budete chcieť vyskúšať, budete musieť navštíviť americký obchod. Google však pracuje na verzii klávesnice aj pre iné jazyky, takže čoskoro by mohla pribudnúť aj slovenská verzia aplikácie.

To je súčasne aj jeden z hlavných dôvodov, prečo v klávesnici od Google nenájdete podporu slovenčiny. Samozrejme klávesnicu môžete využívať aj bez podpory nášho rodného jazyka, niektoré prvky, ktoré jej používanie uľahčujú však budete musieť oželieť.

Gboard klavesnica TB 5 Gboard klavesnica TB 6

Samotná inštalácia klávesnice Gboard je rovnaká ako v prípade všetkých klávesníc, ktoré sú na iOS dostupné. Po jej stiahnutí ju musíte najprv pridať medzi zvolené klávesnice a následne jej povoliť plný prístup.

Vzhľad klávesnice Gboard vychádza zo štandardnej Apple klávesnice. Ak ste teda zvyknutí na jej rozloženie, nebudete na klávesnici od Google robiť veľa preklepov. Gboard umožňuje rýchle písanie pomocou gest po klávesnici, to však podobne ako predikcia vzhľadom na chýbajúcu podporu slovenčiny zatiaľ funguje len v anglickom jazyku.

Gboard klavesnica TB 10 Gboard klavesnica TB 12

Inováciou, ktorú Gboard prináša je možnosť priameho vyhľadávania počas písania textu. K tomuto účelu slúži ikona „G“ v hornom riadku klávesnice. Po jeho stlačení sa objaví vyhľadávacie okno, do ktorého môžete zadať požiadavku na vyhľadanie textu, alebo miesta.

Okrem toho môžete vyhľadávať aj fotografie, alebo GIF súbory. Všetko čo sa vám vo vyhľadávaní objaví môžete priamo skopírovať do textu, ktorý práve píšete. Toto je skutočne návykové, nakoľko v prípade, že sa napríklad dohadujete s priateľmi na večernom programe, môžete link na podnik kam sa chystáte okamžite vložiť do správy bez potreby opustiť aplikáciu.

Gboard klavesnica TB 3 Gboard klavesnica TB 7

Rovnako môžete do konverzácie, alebo poznámky pomocou klávesnice Gboard vložiť aj obrázok, alebo GIF. Vyhľadávať však okrem webu môžete napríklad aj vo vašich kontaktoch, alebo smajlíkoch. Stačí napísať „sad“ a zrazu máte pred sebou len smutných smajlíkov.

Gboard kavesnica 01
ZDROJ | Google

Gboard je vskutku užitočná klávesnica, ktorá má len jednu veľkú nevýhodu a tou je, že zatiaľ jej chýba podpora slovenčiny a tiež verzia pre smartfóny s Androidom.

Gboard81%

Veľkosť:
33,5 MB
Platforma:
iOS 9.0 a novší
Cena:
0,00

Prvá iOS klávesnica od Google, ktorá dokonale zjednoduší vyhľadávanie akéhokoľvek obsahu na webe počas toho, ako píšete svoju správu, alebo e-mail. Bohužiaľ zatiaľ jej chýba slovenčina.

Komentáre k článku