Garmin spúšťa na Slovensku RDS-TMC vysielanie

Vysielanie aktuálnych dopravných informácií prostredníctvom FM RDS kanálu, aké je už roky bežné v krajinách na západ od nás, sa v týchto dňoch vďaka značke Garmin rozbieha aj na Slovensku.

Garmin nuvi 2597

Garmin nuvi 2597, jeden z nových modelov ku ktorému získate predplatné TMC služby Slovakia Traffic automaticky.

Keďže nové trendy a technológie prichádzajú na Slovensko vždy s takým meškaním, že aj o konci sveta sa dozvieme o rok neskôr ako zvyšok planéty, tak nás nemôže príliš prekvapiť, že dopravné informácie začínajú do našich GPS navigácií prúdiť až dnes. Spoločnosť Conan, zastupujúca u nás zančku Garmin sa síce snaží o rozbehnutie TMC vysielania už od roku 2004, no začarovaný kruh lokalizačných tabuliek, mapových podkladov, zdrojov informácií a ich vzájomnej kompatibility sa im podarilo odčarovať až dnes.

TMC na Slovensku

Upozornenie na obmedzenie na ceste pred vami

Čo to je?

TMC (Traffic Message Channel) je systém distribúcie informácií o aktuálnej situácií na cestách priamo do navigačného zariadenia. Ako komunikačný protokol sa využíva RDS (Radio Data System), ktorý na prenos dát využíva štandardné rádiové FM vysielače. To znamená, že GPS navigácia vo vašom aute príjma a spracúva vysielané dopravné informácie a následne vás upozorní na dopravné obmedzenia, nehody alebo dopravné zápchy na vašej trase a zároveň vám navrhne alternatívnu trasu, aby ste sa zdržaniu vyhli. TMC je dostupné všade tam, kde je FM signál.

TMC na Slovensku

Štandardná situácia v Bratislave, upchatý obchvat a Prístavný most, Garmin ponúka alternatívnu trasu cez mesto.

Odkiaľ sa berú dopravné informácie?

Slovenský TMC systém technicky zabezpečuje spoločnosť CE-Traffic, a.s. ktorá využíva technológiu FCD (Floating Car Data), čo je systém pracujúci s tzv. odpadovými dátami z GPS monitoringu vozidiel. Zdrojom údajov o aktuálnej plynulosti dopravy sú tisícky áut z flotíl veľkých firiem ale aj autá sledované menšími poskytovateľmi GPS monitoringu vozidiel. Kým pri GPS monitoringu je najdôležitejšie poznať najmä aktuálnu polohu vozidla, tak CE-Traffic zbiera a analyzuje aj anonymné dáta o rýchlosti pohybu. Ďalším dôležitým zdrojom dát pre TMC sú infomácie o dopravných obmedzeniach od Slovenskej správy ciest. Tieto dáta sú do systému zadelované manuálne a na rozdiel od údajov o dopravných nehodách majú rozkopávky nastavený presný čas trvania podľa údajov dostupných aj na www.zjazdnost.sk. Na identických dátach sú pre  územie Slovenska postavené aj služby Google Traffic alebo Real-Time Traffic od Sygic-u, ktorý je mimochodom spolumajiteľom spoločnosti CE-Traffic, a.s.

TMC na Slovensku

Slovakia Traffic poskytuje presné informácie o mieste a čase zdržania

Ako dostať TMC správy do navigácie?

Dopravné informácie môžu aktuálne prijímať majitelia GPS navigácií Garmin z modelovej rady 2013, ku ktorým automaticky získate predplatenú TMC službu Slovakia Traffic. Ak máte starší Garmin, tak máte dve možnosti ako doň dostať čerstvé dopravné info  – môžete si zakúpiť ročnú licenciu, alebo si môžete za 29,99 EUR kúpiť nový RDS-TMC prijímač, ku ktorému získate doživotné predplatné služby Slovakia Traffic. Najstaršie modely, ktoré podporujú príjem TMC správ sú Garmin nuvi 6xx, teda stroje staré približne 6 rokov. Pre správnu fukčnosť dopravných informácií je potrebné aby mala navigácia aktuálny firmware a aktuálne mapové podklady (CityNavigator EU 2012.20 a novšie).

TMC na Slovensku

Itinerár cesty s upozorneniami na zdržania

Prečo iba Garmin a prečo nie zadarmo?

TMC v tejto podobe nie je na Slovensku dostupné zadarmo preto, lebo ide o projekt v ktorom súkromné spoločnosti suplujú úlohu štátu, ktorý dodnes nie je schopný zabezpečiť funkčné TMC vysielanie. To, že TMC zatiaľ nefunguje v iných navigáciách ako Garmin, je spôsobené tým, že Garmin je jediná značka spomedzi výrobcov GPS navigácií, ktorá bola ochotná investovať vlastné prostriedky do spustenia TMC systému na Slovensku. Je však celkom pravdepodobné, že v prípade úspechu celého projektu sa ku Garminu časom pridajú aj ďalší výrobcovia a TMC budete môcť prijímať aj v navigáciách TomTom alebo Mio. Alebo si rovno kúpte Garmin.

 

Foto: Garmin

Komentáre k článku