Full-frame Sony a9 II opäť predbieha všetkých navôkol

ZDROJ | Sony

Sony predstavilo vynovený top-end full-frame fotoaparát, ktorý zaujme hlavne profesionálov. Po modeli a9 z roku 2017 prichádza jeho dvojča s dodatkom II. Novinka prináša niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré využijú hlavne profesionáli, no poteší aj najnáročnejších amatérov.

ZDROJ | Sony

Sony a9 II je dizajnovo veľmi podobná predošlej generácii. Rozdiely sú minimálne čo sa týka veľkosti – 129 x 96 x 76 mm, ale aj hmotnosti – 678 g. Predošlý model mal 126,9 x 95,6 x 63 mm a hmotnosťou 673 gramov. Zmenou prešli niektoré ovládacie prvky, ale aj samotné telo zo zliatiny horčíka a hliníka. Telo má byť lepšie utesnené voči poveternostným vplyvom. V hornej časti pribudla nová hot-shoe (koľajnička).

Vo vnútri sa toho veľa nezmenilo. V novinke je osadený rovnaký, ale stále špičkový 24,2 Mpx full-frame „skladaný“ snímač s citlivosťou od ISO 100 do ISO 51 200, resp. ISO 201 800 v rozšírenom režime. Ten je zavesený na 5-osovej stabilizácii schopnou korigovať chvenie do 5,5EV. Nová je mechanická uzávierka, ktorá má bez ujmy prežiť 500 000 sklopení.

ZDROJ | Sony

Snímač vyžíva 693 ostriacich bodov fázovej detekcie a 425 bodov detekcie kontrastu. Body pokrývajú takmer celý snímač – 93% plochy. Nechýba mu ani ostrenie na oko (Eye-AF), no nielen to ľudské, ale aj zvieracie. Poteší aj trackovanie oka. Autofókus má pri videách byť 1,5x rýchlejší ako v predošlej generácii.

V tele je rovnaký BIONZ X procesor, ktorý dovoľuje novinke fotiť rýchlosťou až do 20 fps v plnom rozlíšení pri elektronickej uzávierke, resp. do 10 fps pri mechanickej uzávierke s AF do 241 RAW (14-bit) záberov alebo 362 JPEG záberov. Vysokorýchlostné snímanie bude fungovať aj pre pohybujúce sa objekty. Procesor dovoľuje až 60 AF/AE prepočtov za sekundu. Elektronická uzávierka sa vie „sklápať“ od 1/32 000 sekundy, vďaka čomu je možné snímať aj extrémne rýchle akcie.

ZDROJ | Sony

Samozrejmosťou novinky je aj možnosť natáčať 4K Ultra HD videá pri 30 fps. Škoda ale, že Sony už neprešlo na 6K videá, ktoré v najbližších rokoch budú postupne nasadzované do top-end CSC a kamier. Full HD video je možné natáčať do rýchlosti 120 fps s 100 Mbit/s dátovým tokom. Nechýba 3,5 mm vstup pre mikrofón či 3,5 mm audio výstup pre slúchadlá.

Na sledovanie scény slúži 3-palcový dotykový VGA displej, ale aj OLED hľadáčik s rozlíšením 1 280 x 960 px s 0,78x priblížením.

ZDROJ | Sony

Batéria je taktiež rovnaká. Vydržať má o čosi viac, 690 záberov. K dispozícii má byť aj vertikálny grip, s ktorým dokáže Sony s9 II nasnímať takmer dvojnásobne viac záberov. O pamäť sa postarajú dve SDXC karty. Oba sloty podporujú štandard UHS-II.

Veľkou novinkou je schopnosť komunikácie novinky s okolitým svetom. Namiesto pomalšieho USB 2.0 štandardu disponuje štandardom USB 3.1 Gen 1 (USB-C) s prenosovou rýchlosťou do 5 Gbit/s. Novinkou je i gigabitový Ethernet port, ale aj bezdrôtový Wi-Fi 5 modul. Väčšina fotoaparátov s Wi-Fi pritom používa Wi-Fi 4 modul. Nechýba ale ani Bluetooth či NFC pre rýchle párovanie.

ZDROJ | Sony

Podpora špeciálnych fotoaplikácií Imaging Edge od Sony je taktiež samozrejmosťou. Novinkou je možnosť k fotografiám a videám pridávať priamo vo fotoaparáte hlasový komentár a ten následne so zábermi prenášať do smartfónu a posielať do sveta. Kompletnú špedifikáciu nájdete na webe Sony.

Cena Sony a9 II bude podobná, ako v prípade predchodcu, teda nad hranicou 5 000 €. Za telo. Je to však stále menej, ako za top-end zrkadlovky od top svetových výrobcov.

ZdrojSony

Komentáre k článku