FUJIFILM X-T4 – vlajková loď s 15 fps snímaním a obrovskou batériou

FUJIFILM dnes predstavil svoju novú vlajkovú loď, CSC aparát FUJIFILM X-T4. Štvrtá generácia vyzerá na prvý pohľad ako predchodca, zmenili sa len detaily, no vo vnútri sa diali divy. Lahôdkou je obrovská batéria.

ZDROJ | FUJIFILM

FUJIFILM X-T4 je aktuálne najvyspelejší model japonského výrobcu, ktorý sa síce zvonku výrazne nezmenil, zato vo vnútri sa zmien dočkalo množstvo prvkov. Telo z hliníkovej zliatiny je stále odolné voči prachu a vlhkosti, prežije určite aj nejaký ten pád. Na tele je obrovské množstvo ovládacíh prvkov, vrátane 6 kruhových voličov.

ZDROJ | FUJIFILM

Vo vnútri je síce ten istý 26,1 Mpx APS-C X-Trans CMOS snámač, no je ukotvený na novej 5-osovej stabilizácii. Novinka sa tak vyrovnáva slávnym Olympusom, ktoré 5-osovú stabilizáciu majú už nejaký ten piatok.

Stabilizovaný snímač a stabilizovaný objektív zo série XF vraj dokážu korigovať chvenie do 6,5EV. S klasickými objektívmi to má byť do 5,5EV.

ZDROJ | FUJIFILM

Autofókus dokáže zaostrovať od 0,2 sekundy, nechýba mu sledovanie a ostrenie na oko či tvár. Najnižšou citlivosťou snímača je ISO 160, maximom je ISO 51 200.

Režimy fotografovania a videa majú teraz samostatné ponuky a funkcie Quick Menu (Q Menu). Vylepšila sa tak jednoduchosť ovládania pri nahrávaní videa.

ZDROJ | FUJIFILM

Istým vynovením prešiel aj procesor, ktorý dokáže spracovávať ešte viac údajov. Výsledkom je možnosť kontinuálneho snímania do rýchlosti 15 fps v plnom rozlíšení s AF-C pri mechanickej uzávierke, resp. do 20 fps v prípade prepnutia do elektronickej. Mechanizmus uzávierky vraj vydrží 300 000 záberov.

ZDROJ | FUJIFILM

Zadný displej má stále 3 palce, ale poskočilo jeho rozlíšenie na zhruba 900 x 600. Je dotykový a plne otočný. Lepší je o čosi aj elektronický hľadáčik. Má 100 Hz frekvenciu. Navyše očnica má nový blokovací mechanizmus, ktorý má zabraňovať roztrhnutiu alebo vytrhnutiu.

ZDROJ | FUJIFILM

Displej aj hľadáčik je možné vylepšiť tromi rôznymi spôsobmi: „Low Light Priority“ – umožňuje jasne vidieť objekt pri slabom osvetlení, „Resolution Priority“ – zobrazovanie aj jemných detailov objektu a „Frame Rate Priority“ (iba EVF) – minimalizácia rozmazania hľadáčika pri snímaní pohybujúcich sa objektov.

Lepšie sú aj video vlastnosti. Novinkou je 240 fps snímanie vo Full HD rozlíšení. Inak zvláda 4K video s 10-bitovou farebnou hĺbkou pri 60 fps. Vďaka hardvérovej stabilizácii v kombinácii s digitálnou stabilizáciou má byť X-T4-ka unikát. Režim „IS (Image Stabilization) Boost“ má navyše stabilizovať aj jemné chvenia aparátu.

Dáta sa ukladajú na dve SDXC karty. Na opačnej strane sú microHDMI a USB-C port, ktorý by mal nabíjať i batériu, chýba však 3,5 mm audio port na mikrofón. Ten je možné získať adaptérom od USB-C portu. Nechýba ale Wi-Fi či Bluetooth pre bezdrôtové spojenie so smartfónom či počítačom.

ZDROJ | FUJIFILM

Nová batéria NP-W235 má kapacitu 2 200 mAh, ktorá je cca 1,5-násobok kapacity batérie NP-W126S (1 260 mAh). Výdrž má byť až 500 záberov na jedno nabitie v normálnom režime a okolo 600 snímok na jedno nabitie v úspornom režime.

ZDROJ | FUJIFILM

Kompletnú technickú špecifikáciu nájdete na webe FUJIFILM.

ZDROJ | FUJIFILM

Nový FUJIFILM X-T4 sa začne predávať koncom apríla za cenu 1 799 € čo je o 300 € viac, ako stál pred 2 rokmi model X-T3. V predaji bude v čiernej alebo striebornej farbe. Set s objektívom XF18-55mm F2,8-4 R LM OIS bude stáť 2 199 €, set s XF16-80mm F4 R OIS WR vyjde na 2 299 €.

ZdrojFUJIFILM

Komentáre k článku