FUJIFILM X-T100 – dostupné CSC s veľkým snímačom

Fujifilm prekvapil fanúšikov značky novým CSC fotoaparátom FUJIFILM X-T100. Pôjde pritom o jeden najdostupnejších modelov zo série X. Mnohé prvky si pritom prepožičal z nedávneho modelu X-A5.

ZDROJ | FUJIFILM

Základom je rovnaký APS-C CMOS snímač s rozlíšením 24,2 Mpx zo spomínaného modelu X-A5. Má rovnakú citlivosť do ISO 12 800, resp. ISO 51 200 v rozšírenom režime. Ani tento snímač nemá stabilizáciu, nutný je stabilizovaný objektív.

https://www.youtube.com/watch?v=8S9rIg9ZsmU

Podobne, ako model X-A5, aj X-T100 využíva hybridný 91-bodový autofókus kombinujúci fázovú detekciu a detekciu kontrastu. Novinka ponúka kompenzáciu expozície +/-5EV. V prípade kontinuálneho snímania je možné dosiahnuť rýchlosť 6 fps (do 26 JPEG záberov). Použiť je ale možné aj 4K Burst s rýchlosťou 15 fps v 8,3 Mpx rozlíšení.

ZDROJ | FUJIFILM

Novinka má ale dizajn požičaný z modelu X-T20. Ten je síce väčší, ale mnohé prvky má práve z toho modelu, vrátane eloxovaného hliníka. V predaji budú tri farebné verzie – strieborná, zlatá a čierna.

Selfie maniakov poteší určite plne výklopný displej. Má uhlopriečku 3 palce a VGA rozlíšenie. Navyše je dotykový. Využiť je možné aj O,39″ OLED hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px.

ZDROJ | FUJIFILM

Novinke nechýba ani možnosť natáčania 4K Ultra HD videa, no opäť iba s rýchlosťou 15 fps. Full HD video zvláda do 60 fps. HD Video je možné natáčať do 120 fps. K dispozícii je aj microHDMI port na pripojenie monitora. Nechýba ale ani microUSB port, či aj nabíja batériu nie je známe. Na pripojenie mikrofónu je možné použiť iba 2,5 mm audio port.

Model X-T100 ponúka 11 emulácií filmov FUJIFILM (PROVIA/STANDARD, Velvia/VIVID, ASTIA/SOFT, CLASSIC CHROME, PRO Neg Hi, PRO Neg. Std, MONOCHROME, MONOCHROME+Ye FILTER, MONOCHROME+R FILTER, MONOCHROME+G FILTER, SEPIA) a 17 variácií zdokonalených filtrov (Toy camera, Miniature, Pop color, High-key, Low-key, Dynamic tone, Fish-eye, Soft focus, Cross screen, Partial color (Red / Orange / Yellow / Green / Blue / Purple), Fog remove, HDR Art).

ZDROJ | FUJIFILM

Samozrejmosťou je i prítomnosť Wi-Fi a po novom aj Bluetooth LE modulu. Vďaka nemu je možné neustále pripojenie k smartfónu a v prípade potreby sa prenesie obraz či zábery cez Wi-Fi.

FUJIFILM X-T100 je kompatibilný s objektívmi Fujifilm s bajonetom X, vrátane nového zoom objektívu XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ. Nový model sa bude predávať od júna s cenou 599 € za telo, resp. 699 € s vyššie spomínaným objektívom.

ZdrojFujifilm

Komentáre k článku