Fujifilm X-T10 ponúkne za rozumnú cenu bohatú výbavu

Fujifilm X-T10

Novinka z dielne japonského Fujifilmu ponúka množstvo funkcií z modelu X-T1, no za priaznivejšiu cenu. X-T10 používa 16,3 Mpx snímač APS-C X-Trans CMOS II (ISO 100 – ISO 51 200).

RECENZIAFujifilm X-T10 je síce malý, ale výkonný ako top model

Unikátny snímač s náhodným rozložením farebných filtrov redukuje vznik moiré a zamedzuje chybnému zobrazovaniu farieb bez nutnosti použitia optického nízkofrekvenčného filtra (low-pass filter). Použitie nízkofrekvenčného filtra totiž zhoršuje kvalitu a ostrosť obrazu.

Pozrite siFujifilm X-T1 – retro s výbornou výbavou a utesneným telom

https://youtu.be/EDB52UrFbaQ

Nový hybridný autofókus na báze fázovej detekcie a detekcie kontrastu má klasické 49-bodové ostrenie, ale aj dva nové režimy – zónový a široký so sledovaním. V nich je možné pohyblivé objekty sledovať vo väčšom 77-bodovom poli, čo má uľahčovať zachytávanie objektov.

Snímač spolupracuje s procesorom EXR II, ktorý okrem iného dovoľuje kontinuálne snímanie rýchlosťou 8 fps v plnom rozlíšení a pri AF-C. Novinka je vybavená i nehlučnou elektronickou závierkou, ktorá môže pracovať rýchlosťou až do 1/32 000 sekundy!

https://youtu.be/ko1_bslRqsI

Fujifilm X-T10 je tiež vybavený tzv. optimalizérom modulácie objektívu (Lens Modulation Optimizer – LMO), ktorý má zabezpečovať najvyššiu možnú kvalitu fotografií. Optimalizér využíva výkon a optickú charakteristiku používaného objektívu a koriguje tak optické chyby ako je difrakcia a zabezpečuje ostrosť po celej ploche záberu a realistický 3D efekt.

Funkcia auto makro automaticky zapína režim makro bez zmeny rýchlosti AF, čím eliminuje potrebu stlačiť tlačidlo pre makro. Tlačidlo makro teda môže plniť inú funkciu.

Fujifilm X-T10

Samozrejmosťou sú PASM režimy, pokročilá automatika či rôzne efekty. Model X-T10 ponúka nový režim simulácie filmu CLASSIC CHROME, ktorý sa vyznačuje potlačenou tonalitou a hlbokým zobrazením farieb. Na výber máte z 10 ďalších režimov v štýle efektov známych z tradičných filmov značky Fujifilm – Velvia, PROVIA, ASTIA, PRO Neg.Std, PRO Neg.Hi, MONO (so žltým filtrom Ye, červeným R alebo zeleným G) či SEPIA.

Fujifilm X-T10 je tiež vybavený funkciou Pokročilý filter, ktorá ponúka výber z 8 umeleckých efektov ako Zvýraznenie farieb, Jednorazový fotoaparát, Miniatúra, Dynamické tónovanie, Čiastočná farba, Svetlé tónovanie, Tmavé tónovanie a Zmäkčená ostrosť.

Fujifilm X-T10

Nechýba ani natáčanie videa vo Full HD rozlíšení. Hoci chýba populárne Ultra HD video, Full HD s 60, 50, 30, 25 alebo 24 fps a s 36 Mbit/s dátovým tokom postačí azda každému. Pri videu je možné tiež použiť režimy simulácie filmu, ale aj manuálne nastavenie expozície.

Fujifilm X-T10

Horná a spodná časť tela s rozmermi 118 x 83 x 41 mm a hmotnosťou 381 gramov sú vyrobené z horčíkovej zliatiny. Škoda však, že nie je utesnené, ako v prípade modelu X-T1. Na hornej časti sú umiestnené tri hliníkové otočné voliče pre nastavenia clony, času expozície a ďalších funkcií fotoaparátu. Na zadnej strane fotoaparátu je 3-palcový vyklápací LCD displej s VGA (640 x 480 px) rozlíšením. Nechýba ani elektronický OLED hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px.

Fujifilm X-T10

Mnohých poteší aj Wi-Fi modul, ktorý po stiahnutí aplikácie FUJIFILM Camera Remote (Android, iOS) umožňuje ovládať novinku na diaľku cez smartfón alebo tablet.

Fujifilm X-T10 bude dostupný v dvoch farebných variantoch – čiernej a striebornej od leta tohto roka s cenou okolo 700 eur.

https://youtu.be/-hTZbPGJa_Y

Zdroj a foto: Fujifilm

Komentáre k článku