FUJIFILM X-A5 – lacné CSC so snímačom zo zrkadlovky

ZDROJ | FUJIFILM

Po modeli X-A3 predstavuje japonský FUJIFILM nový dostupný model série X s označením FUJIFILM X-A5. Štvorka je vynechaná schválne, keďže výslovnosť tohto čísla je v japonskom jazyku podobná smrti. Novinka ponúkne slušnú výbavu za vcelku príjemnú cenu. Navyše prichádza aj s novým fotoaparátom.

Pozrite siFujifilm X-A3 je hlavne pre selfie maniakov, no ocenia ho aj ostatní

ZDROJ | FUJIFILM

Dizajn novinky sa oproti predchodcovi prakticky nezmenil. Zmizlo len otočné tlačidlo prepínania režimom ostrenia vpravo dole pri objektíve. Inak sú si novinky ako vajce vajcu.

Vo vnútri je však nový 24,2 Mpx CMOS snímač s veľkosťou APS-C a citlivosťou do ISO 12 800. Práve citlivosť snímača je oproti predchodcovi o čosi lepšia, v rozšírenom režime je z neho možné dostať až ISO 51 200. Čip však stabilizovaný nie je, potrebuje stabilizované objektívy.

https://www.youtube.com/watch?v=BsftbZfH6FY

Nový je aj hybridný autofókus kombinujúci fázovú detekciu a detekciu kontrastu. Ostrenie má byť podstatne rýchlejšie, ako u starších modelov. Kompenzácie expozície sa rozšírila na +/-5EV.

Kontinuálne snímanie zvláda novinka do rýchlosti 6 fps (do 10 JPEG), alebo pomalším 3 fps snímaním môžete vytvoriť do 50 JPEG záberov.

ZDROJ | FUJIFILM

Po novom je okrem Full HD videa (1080p/60 fps) k dispozícii aj 4K Ultra HD rozlíšenie, no len s 15 fps cez režim 4K Burst. Režim Multi Focus zas automaticky zaznamenáva zábery s kvalitou 4K, a prispôsobuje scéne nastavenie hĺbky ostrosti.

Displej je zhodný s predošlým modelom. Má 3 palce, rozlíšenie je VGA a je navyše aj dotykový a výklopný o 180°. Ideál pre selfie maniakov. Novinkou je aj Bluetooth LE pre neustále bezdrôtové spojenie s aplikáciou FUJIFILM Camera Remote v smartfóne. Nechýba ale ani Wi-Fi pre rýchly prenos dát.

ZDROJ | FUJIFILM

X-A5 ponúka celkom jedenásť režimov Simulácie filmu, novinkami sú PRO Neg.Hi a PRO Neg.Std. Fotoaparát tiež má 12 pokročilých filtrov vrátane nových funkcií Fog Remove či HDR Art.

FUJIFILM X-A5 príde na trh aj s novým objektívom FUJINON XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ, prvým objektívom rady X s elektrickým pohonom. Meria len 44,2 mm (pri zasunutom objektíve) a váži príjemných 135 gramov.

Objektív má minimálnu pracovnú vzdialenosť len 5 cm. Elektricky poháňaný zoomovací mechanizmus začína od ohniska 23 mm (ekvivalent 35 mm filmového formátu) a končí na 69 mm.

ZDROJ | FUJIFILM

Konštrukcia obsahuje 10 šošoviek v 9 skupinách vrátane troch asférických šošoviek a dvoch šošoviek typu ED. Funkcia stabilizácie obrazu umožňuje i fotografovanie z ruky alebo v prostredí s nízkym osvetlením. Objektív má byť k dispozícii v dvoch farbách: striebornej a čiernej.

Nový FUJIFILM X-A5 sa má na trhu objaviť budúci mesiac s cenou 599,00 € za set s novým objektívom. Objektív sám o sebe bude v predaji od marca s cenou 299 €.

ZDROJ | FUJIFILM

ZdrojFUJIFILM

Komentáre k článku