Fujifilm nakupoval, po novom vlastní americký Xerox

Americká spoločnosť Xerox známa pre svoje tlačiarne a skenery mení majiteľa. Pod ochranné krídla si ju vezme japonský Fujifilm.

Xerox vznikol na konci 20. storočia a postupne sa stal takým populárnym, že Oxfordský slovník ho rozoznáva ako podstatné meno a sloveso. Obe definície sa vzťahujú na skenovanie dokumentov. Japonská spoločnosť Fujifilm ale so Xerox spolupracuje už dlhšie na tamojšom trhu. Najnovšie sa rozhodla amerického výrobcu kúpiť celosvetovo.

Kúpením Xerox japonskému Fujifilm narastie trhová hodnota na 18 miliárd dolárov. Akcionári v Xerox pri akvizícii obdržia dividendy v hodnote 9,8 dolára za akciu. Fujifilm sa vďaka tomuto kroku stane 50,1-percentným vlastníkom americkej spoločnosti. To mu poskytne nadpolovičnú väčšinu výrobcu, a teda aj rozhodovacie právo.

ZDROJ | FUJIFILM

Spoločnosti svoje sily spoja najprv v Ázii, kde posledných 55 rokov pracovali bok po boku. Výsledkom bude okrem iného aj znižovanie počtu pracovných miest o 10 000, čo je podľa Fujifilm spôsobené čoraz ťažšími podmienkami trhu. Bodaj by aj nie. Xerox sa zameriava na výrobu úzkeho spektra produktov, ktoré sa v dnešnej dobe už nepredávajú toľko ako v minulosti, za čo sčasti môže aj väčšia konkurencia. Podľa portálu The New York Times sa Xerox dostal do problémov preto, že sa začal zameriavať tak veľmi len na niekoľko produktov, že stratil konkurencieschopnosť v iných odvetviach.

Pozrite siInteligentné etikety Xerox budú bičom na falšovateľov

Fujifilm chce aj z tohto dôvodu postupne začať objavovať nové možnosti. Podľa portálu Bloomberg, ktorý správu priniesol by sa neskôr spoločnosti mohla zamerať na iné smery. Spomína sa hlavne výroba utlrazvukových a endoskopických pomôcok. Meniť sa bude aj názov na Fuji Xerox.

Spojenie oboch spoločností by podľa očakávaní mohlo znamenať ušetrenie 1,7 miliardy amerických dolárov ročne do 2020.

ZdrojFujifilm

Komentáre k článku