„From Play to Pay“ je heslo súťaže v robotike RoboRAVE

Žilinská univerzita hostila v dňoch 20.-21. októbra 2016 už II. ročník celoslovenského kola prestížnej celosvetovej súťaže v robotike pod názvom RoboRAVE a Festival vedy a techniky AMAVET pre Žilinský kraj.

roborave-2016-1Súťaž RoboRAVE je najväčšia robotická súťaž na svete organizovaná od roku 2001 v štáte Nové Mexiko v USA. Je na 5 kontinentoch a v 16 krajinách.

Konferenciu v Žiline otvoril úvodnou prednáškou prezident medzinárodnej celosvetovej súťaže RoboRAVE Russ Fisher-Ives zo Spojených štátov amerických.

Dnes je to len hra, skladať rôznych robotov, ale zajtra sa táto hra môže stať Vašim povolaním, za ktoré dostanete zaplatené,“ uviedol Russ Fisher-Ives, ktorý na konci súťaže odmenil víťazov simbolickými 20 dolármi.

https://youtu.be/CO-cyUF44c4

Súťaž má tri kategórie. Prvou z nich je kategória Justing alebo Súboj rytierov, kde úlohou každého tímu je zostrojiť takého robota, ktorý je schopný niesť rytiera s kopijou, pomocou ktorej má zhodiť súperovho rytiera z jeho robota.

roborave-2016-2Kategóriu Justing alebo Súboj rytierov vyhrali žiaci zo Základnej školy Sv. Gorazda v Žiline, a to Martin Morháč, Dominik Oravec, Patrícia Oravcová, ktorá bola najmladšou ženskou účastníčkou na súťaži.

roborave-2016-3Druhú kategória pod menom Line Following alebo Doprava loptičiek do Veže, ktorej úlohou je vyvinúť robota schopného sledovať čiaru z východiskového postavenia až k veži a dopraviť čo najviac loptičiek do zásobníka na veži.

Pozrite siBig-i – rodinný robot s desiatkami funkcií v predaji

Víťazmi tejto kategórie sa stali členovia AMAVET klubu č. 937 z Banskej Bystrice, menovite Daniel Koreň a Adam Ruža.

roborave-2016-5Posledná z kategórií sa volá Fire fighting alebo Hasenie ohňa, kde úlohou tímu je skonštruovať takého robota, ktorý je schopný uhasiť štyri sviečky. V tejto kategórii uspeli študenti Gymnázia Alejová 1 z Košíc Stanislav Jochman, Patrik Rusnák, Andrej Pankuch a Katarína Marcinčáková.

roborave-2016-4Víťazi súťaže autonómnych robotov RoboRAVE postupujú do medzinárodného finále, ktoré sa bude konať v máji 2017 v kolumbijskom Medellíne v Južnej Amerike.

Pozrite siASUS Zenbo – robot s milou tvárou a šikovnými funkciami

Budeme im držať palce (i päste), aby sa im darilo minimálne tak dobre, ako žiakom Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha v Martine. Tí po postupe z minuloročného regionálneho RoboRAVE sa v celosvetovom finále RoboRAVE International v máji 2016 prepracovali do samotného veľkého finále.

ZdrojTlačová správa UNIZA

Komentáre k článku