Francúzi si za volantom nezavolajú už ani z krajnice, vláda sprísňuje zákon

Francúzska vláda prijala zákon, ktorý zakazuje vodičom používať telefón aj v prípade, že vozidlo odstavia na krajnicu. Zavolať si môžu len v prípade nehody, poruchy a zdravotných problémov.

Francúzska cestná premávka je čoraz nebezpečnejšia a výrazný podiel na tom má aj používanie telefónu za volantom. Prieskum ukázal, že deväť z desiatich vodičov sa počas jazdy venuje telefonovaniu a niektorí počas jazdy dokonca aj píšu správy. Francúzska vláda sa teda rozhodla zakročiť a sprísňuje zákon o používaní telefónu za volantom.

Vodiči nemohli používať telefón za volantom ani doteraz, no teraz sa toto pravidlo vzťahuje už aj na prípad, keď vodič odstaví vozidlo na krajnici, vypne motor a zapne výstražnú signalizáciu. Aj v takomto prípade môže vodič dostať pokutu 135 € a tri trestné body s trojročnou platnosťou.

Pozrite siTelefónica spustí v Španielsku pilotnú sieť 5G už tento rok

Vodič môže telefón použiť len v prípade nehody, poruchy vozidla alebo zdravotných ťažkostí, kedy si potrebuje privolať pomoc. V opačnom prípade musí vodič odstaviť vozidlo na vyznačenom parkovacom mieste, kde už podľa zákona nie je súčasťou premávky. Zákon sa samozrejme netýka používania hands-free súpravy v aute.

Toto rozhodnutie prišlo po tom, čo sa vodič odvolal voči pokute, ktorou bol potrestaný za používanie telefónu v odstavenom vozidle so zapnutou výstražnou signalizáciou. Francúzska vláda dúfa, že tento zákon pomôže znížiť zlú štatistiku úmrtí na cestách.

ZdrojThe Local

Komentáre k článku