FOTOSÚBOJ: Sony Xperia Z3 Compact vs Sony Xperia Z1 Compact

Chcete vedieť, aký je rozdiel medzi najlepšími kompaktnými smartfónmi od Sony? V redakcii sme porovnali aktuálny model Sony Xperia Z1 Compact s novinkou Sony Xperia Z3 Compact, ktorá prichádza do predaja.

Sony Xperia Z3 Compact je adeptom na najlepší kompaktný smartfón na trhu. Predstavený bol na výstave IFA 2014 v Berlíne, kde sme si ho prvýkrát s kolegom Marekom aj ohmatali. Opäť preberá takmer všetko to najlepšie z väčšieho súrodenca, v tomto prípade z modelu Sony Xperia Z3. V týchto dňoch by mala novinka doraziť aj na Slovensko za predpokladanú cenu 549 €. Oplatí sa vymeniť váš Sony Xperia Z1 Compact za nástupcu Sony Xperia Z3 Compact? Pozrite sa, aké sú medzi nimi rozdiely.

fotosuboj

Už na prvý pohľad neprehliadnete väčší displej novinky. Sony Xperia Z3 Compact (vpravo)má totiž až 4,6-palcový displej. Model Z1 Compact disponoval 4,3-palcovým displejom, teda o 0,3 palca menším. Pribudli aj stereo reproduktory. Najlepšie na tom je, že rozmery novinky sa nezväčšili, skôr naopak.

PREČÍTAJTE SI
IFA 2014 | Sony Xperia Z3 – doteraz najlepšia vlajková loď od Sony

fotosuboj

Nová Xperia Z3 Compact (vpravo) má rozmery 127 x 64,9 x 8,6 mm a hmotnosť 129 gramov. Starší model Sony Xperia Z1 Compact má hmotnosť 137 gramov a rozmery 127 x 65 x 9,5 mm. Novinka je teda i napriek väčšiemu displeju tenšia a ľahšia. Navyše by mala viac vydržať, použité sú totiž na prednej i zadnej strane tvrdšie sklá.

fotosuboj

Čo oceníte ešte viac je, že sa Sony Xperia Z3 Compact lepšie drží v rukách. Nové bočné hrany zo špeciálneho plastu do rúk sadnú lepšie, navyše ich hrany sú zaoblené. Chýba však hlíníkový bočný profil, tentokrát sa Z3 Compact na veľkú Z3 len podobá, jej hliníkové bočné hrany chýbajú. Z1 Compact bol v podstate dizajnom a materiálmi identickou kópiou väčšej Z1-ky.

fotosuboj

Ovládacie prvky Sony ponechalo na rovnakých miestach. Pravá bočná hrana obsahuje aj praktickú spúšť fotoaparátu, za čo Sony chválim!

fotosuboj

V hornej hrane nájdete štandardný 3,5 mm audio konektor. Výhodou je, že v Z3 Compact je konektor aj vrátane funkcie Digital Noisc Cancelling, teda dokáže vám s vhodnými slúchadlami Sony zabezpečiť potlačenie okolitého hluku. Infraport nehľadajte ani v novej generácii, dokonca ho už nedostala ani veľká Z3-ka!

fotosuboj

Ľavá strana obsahuje množstvo konektorov, ktoré chránia kryty. Aj nová Z3 Compact je vode aj prachu odolná, dokonca spĺňa už vyššiu normu IP65 aj IP68 (Z1 Compact spĺňa IP55 a IP58). Sony konektor pre rýchle pripojenie špeciálneho príslušenstva je už poznávacím znakom smartfónov Sony, ten kryt nepotrebuje.

fotosuboj

Zatiaľ čo Z1 Compact mala dve samostatné kryty pre microUSB konektor a slot pre pamäťovú kartu microSD, nová Z3 Compact má už len jeden združený. Škoda, že výrobca nepoužil microUSB konektor bez krytu, na Samsung GALAXY S5 mini sme videli, že je to možné. Poteší vás však, že otváranie krytov je jednoduchšie, pri hrane smartfónu je dobre tvarovaná hrana, ktorá slúži na uchopenie krytu.

fotosuboj

Z3 Compact ide s dobou, a tak už neponúkne slot pre micro SIM, ale pre maličkú nano SIM kartu. Úprimne si myslím, že tento krok nebol potrebný, pre vás to znamená novú investíciu za výmenu SIM karty u operátora prípadne pokus vyrezať si z vašej pôvodnej karty menšiu.

fotosuboj

Štítky s dôležitými informáciami o smartfóne nemôžu chýbať. Za toto elegantné riešenie si Sony zaslúži pochvalu. Informácie neprekážajú na zadnej strane a nekazia pekný a čistý vzhľad zariadenia. Navyše na množstve konkurenčných modelov sa rýchlo ošúchajú.

fotosuboj

Fotoaparát s rozlíšením 20,7 Mpx ponúkne aj nová Xperia Z3 Compact. Avšak vylepšili sa jeho parametre, najmä ponúkne vysokú citlivosť ISO 12 800. Rovnako poteší stabilizácia pri nahrávaní videa a množstvo nových režimov snímania.

fotosuboj

O čom sa veľa nehovorí je displej. Nielen jeho veľkosť, ale najmä farby sú v novinke Z3 Compact výrazne vylepšené. Biela je žiarivejšia a viditeľnosť displeja na priamom slnku je výrazne, ale výrazne lepšia. HD rozlíšenie úplne stačí, Full HD sme neočakávali a bolo by aj zbytočné.

V tomto fotosúboji sme neopísali všetky hardvérové a softvérové vylepšenia. Vedzte však, že Z3 Compact je skutočne výkonný stroj. Nový je najmä štvorjadrový procesor Snapdragon (2,5 GHz) od Qualcommu, ale i väčšia 2 600 mAh batéria. Tak čo, páči sa vám Z3 Compact, alebo si vystačíte so Z1 Compact, ktorej cena určite po príchode nového modelu výraznejšie klesne?

 

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku