Foťák Phase One XF IQ4 150MP má až 151 Mpx snímač!

ZDROJ | Phase One

Pomerne mladá foto spoločnosť Phase One zo Švédska predstavila svoje nové vlajkové lode medzi stredoformátovými fotoaparátmi. Stroje určené pre profesionálov sa v poslednom období snažia ohúriť rozlíšením na obrovskom snímači. Aktuálny titul kráľa teraz dostane Phase One, má totiž až 151 Mpx snímač!

https://www.youtube.com/watch?v=9k_AQmu5s1g

Už v máji tohto roka predstavil Phase One aparát pre drony s rozlíšením 100 Mpx. Teraz nový stredoformátový fotoaparát XF IQ4 založený na tele XF prichádza s až 151 Mpx rozlíšením. Aby som bol presný, Phase One predstavil rovno tri aparáty – IQ4 100MP Trichomatic, IQ4 150MP a IQ4 150MP Achromatic (čierno-biely).

ZDROJ | Phase One

Top modely s 150 Mpx snímačom majú BSI CMOS snímač, ktorý má byť 1,5x väčší, ako bežné stredoformátové snímače, resp. 2,5x väčší, ako full-frame snímače. Čo to ale znamená v praxi nevieme. Citlivosť je pritom vraj až ISO 50 – ISO 25 600, dynamický rozsah výborných 15 EV.

ZDROJ | Phase One

Výrobca v aparátoch vylepšil prakticky všetko. Procesor je napríklad v zadnej stene vďaka novej platforme Infinity Platform s možnosťou editovania RAWu priamo v aparáte.

ZDROJ | Phase One

Okrem portrétov a krajinkárstva si novinky nájdu uplatnenie aj vo svete videa. Síce nenatáčajú videosekvencie, ale dokážu snímať pomocou časozberu. Vďaka tomu je možné vytvárať aj 8K časozberné videá pre nastupujúce 8K UHD televízory.

Potešiť majú aj nové možnosti tetheringu. Vďaka USB-C portu sa už nemusia fotografi spoliehať len na Ethernet. Cez oba porty je možné tiež dodávať aparátu energiu. Využiť je pritom možné aj Wi-Fi tethering.

ZDROJ | Phase One

Novinkou je aj duálny slot. Okrem SDXC slotu je v novinkách aj slot pre XQD karty, ktorý je možné využiť aj na CFexpress v budúcnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=KX6MSIiZYUo

Phase One XF IQ4 100 MP Trichromatic bude stáť takmer 48 000 dolárov, XF IQ4 150MP vyjde na necelých 52 000 dolárov a XF IQ4 150MP Achromatic bude stáť až takmer 55 000 dolárov. Ceny sú za telá aparátov. V predaji budú od októbra tohto roku.

ZDROJ | Phase One

 

ZdrojPhase One

Komentáre k článku