Formula E predstavila adrenalínovú sériu, ponúkne 550-koňové elektrické SUV

Extrémne podmienky, ekologicky ohľaduplné vozidlá, oslava elektromobility a zásadný krok do budúcnosti motošportu. Toto všetko so sebou prinesie nová séria Extreme E.

Svetovú sériu Formula E sme vám priblížili v našej reportáži Formula E – ekologicky-čisté preteky hodné 21. storočia. Novovzniknutý sesterský pretek Extreme E je brutálnejší. A brutálne je najmä nedávno predstavené plne elektrické SUV Odyssey 21, ktoré je postavené špeciálne pre túto sériu.

ZDROJ | ISEBOX/Formula E

Prototyp elektrickej beštie má kolesá s priemerom 940 mm, šírka samotného SUV je 2,3 metra, 1,9 metra je vysoké a pri meraní dĺžky sa zastavíte na 4,4 metroch. Zdvihnúť ho je oriešok, váži 1 650 kilogramov. Zrejme vás aj napadlo, že ide o nemotorného medveďa. Nesúďte však knihu podľa obalu.

Každé koleso má vlastný elektromotor, ktorých výkonnostný súčet je 400 kW, teda približne 550 konských síl. Tipovať zrýchlenie z 0 na 100 km/h za smiešnych 4,5 sekundy, by sa mohlo zdať odvážne, no presne táto hodnota je kruto reálna.

Séria Extreme E má odštartovať začiatkom roku 2021, na miestach kde je obzvlášť dôležité dbať na životné prostredie. Riaditeľ Formula E a zakladateľ Extreme E, Alejandro Agag, zdôraznil, že novinka má poukázať na klimatické zmeny a podporiť rozvoj elektromobility.

„Antarktída, Himaláje, Amazonka, niektorá z púští alebo ostrov v Indickom oceáne, všetko toto sú miesta, na ktorých sa budú prezentovať schopnosti tohto elektrického SUV. Nadchne nie len milovníkov motošportu, ale aj bežného človeka, ktorému ukáže všetky plusy elektromobilov,“ povedal Agag.

ZDROJ | ISEBOX/Formula E

Odyssey 21 sa od septembra začne ostro testovať a do marca 2020 by francúzsky výrobca Spark Racing Technologies mal dodať 12 plne funkčných Odyssey 21. O batérie sa postará spoločnosť Williams Advanced Engineering, zatiaľ čo pneumatiky má dodať Continental Tyres.

ZDROJ | ISEBOX/Formula E

Ak budú finálne stroje totožné s predstaveným prototypom, Extreme E bude vskutku zaujímavý elektricko-adrenalínový pretek, ktorému tipujeme veľkú fanúšikovskú základňu. Ostatne projekt podpísal spoluprácu s FOX Sport, najväčšou športovou mediálnou spoločnosťou súčastnosti.

 

 

Zdrojfoxsports.com,theverge.com,extreme-e.com

Komentáre k článku