Formula 1 chce byť do roku 2030 uhlíkovo neutrálna! Bude elektrická?

ZDROJ | FIA

Formula 1 je už desiatky rokov známa tým, že počas 21 víkendov v roku sa počas veľkých cien spáli obrovské množstvo benzínu. Po tom, čo pred rokmi vznikla Formula E by tak asi nikto nečakal najnovšie oznámenie organizácie FIA, ktorá zastrešuje aj F1-tku – formule budú do roku 2030 uhlíkovo neutrálne!

Pozrite siFormula E – ekologicky-čisté preteky hodné 21. storočia

Nebudem vás ale naťahovať, z Formuly 1 sa nestanú preteky elektrických monopostov, hoci označenie „uhlíkovo neutrálne“ to môže evokovať. FIA Formula E bude naďalej existovať a môžeme predpokladať, že bude rásť i záujem o ňu, no na druhej strane, FIA chce pre Formulu 1 pripraviť pravidlá a podmienky, vďaka čomu sa do roku 2030 stane podstatne viac ekologická.

ZDROJ | FIA

Čistý a špinavý vzduch na obrázkoch nemá nič spoločné so snahou o elimináciu CO2, ale s novým dizajnom monopostov v sezóne 2021.

ZDROJ | FIA

Oficiálne znenie je, že F1 bude mať do roku 2030 nulovú emisnú stopu. To bude platiť ale nie len na monoposty, ale všetky obslužné vozidlá na tratiach. Tešiť sa tak môžeme (možno) na plne elektrické safety car.

ZDROJ | FIA

Už teraz FIA zverejnila prvé pravidlá pre sezónu 2021, kedy sa monoposty opäť pomerne výrazne zmenia. Zmení sa i financovanie tímov a teda tímy by mali byť bližšie k sebe, čím sa zvýšia šance pre tie menšie stajne. V ďalších rokoch sa má upravovať motorizácia. Chýbať tak nemajú vylepšené hybridné motory.

Benzín, ktorý poháňa motory, ale nikdy nebude bezemisný, preto sa hovorí napríklad o pohone na metán, ktorý je možné vyrábať synteticky zachytávaním CO2 z ovzdušia. Tým sa stane aj po spálení v motore monopostu uhlíkovo neutrálny.

Uhlíkovo neutrálne majú byť ale aj samotné tímy, ich fabriky či všetky vozidlá, ktoré pre danú stajňu jazdia. Viac ako 10 rokov je pomerne dosť času na to, aby najrôznejšie pravidlá jednotlivé tímy prijali a riadili sa nimi.

Plusom je tiež fakt, že aj samotné víkendy s F1 budú ekologickejšie. Do roku 2025 majú byť všetky ekologicky udržateľné, čo znamená, že sa na nich nebudú používať ani jednorazové plasty. Zároveň chce FIA vytvoriť aj podmienky pre ekologickejšiu dopravu na okruhy pre fanúšikov.

ZDROJ | FIA

ZdrojFIA

Komentáre k článku