Ford vďaka investícii do Rivianu rýchlejšie vyvinie vlastný elektromobil

ZDROJ | Rivian

Konečne poznáme dôvod, prečo Rivian prednedávnom odmietol exkluzívnu investíciu od GM. Je ním Ford, ktorý včera oznámil 500-miliónovú investíciu a strategické partnerstvo s touto automobilkou.

Rivian je americká automobilka, ktorá bola založená v roku 2009. Vyvíja vozidlá a služby súvisiace s trvalo udržateľnou dopravou. Ford vďaka investícii a významným partnerstvom dokáže rýchlejšie vyvinúť úplne nový elektromobil, v ktorom využije flexibilnú platformu podvozku od Rivianu.

ZDROJ | Rivian
ZDROJ | Rivian

Firmy sa tiež dohodli na spolupráci pri vývoji úplne nového akumulátora pre nadchádzajúcu generáciu vozidiel Ford.

Sme nadšení, že môžeme investovať do spoločnosti Rivian a spolupracovať s ňou.

Bill Ford, výkonný predseda Ford

Zakladateľ a generálny riaditeľ Rivianu, RJ Scaringe, povedal: „Toto strategické partnerstvo predstavuje ďalší kľúčový míľnik v našom úsilí o urýchlenie prechodu na udržateľnú mobilitu.“

Pozrite siRivian má najvýkonnejšie batérie pre elektromobily

Rivian pôsobil na trhu desať rokov, no len pre pol rokom predstavil na LA Auto Show svoje prvé dva elektormobily. SUV R1S a pickup R1T. Oba sa majú dostať do predaja na budúci rok.

Rivian R1TZDROJ | Rivian

Ford nespresnil aký druh vozidla chce postaviť na technológii od Rivanu. Podľa Jima Hacketta však pôjde o úplne nový model a bude plne zodpovedať investíciám 11 miliárd dolárov, ktoré ide vložiť Ford do vývoja elektromobilov. Koncern už potvrdil dve kľúčové plne elektrické automobily: crossover Mustang, ktorý má prísť v roku 2020 a pickup F-150.

Hackett podotkol, že táto investícia nijako nezasahuje do prebiehajúcich jednaní s Volkswagenom o spoločnom partnerstve pri vývoji elektromobilov.

Podvozok sa bude vyrábať v bývalej fabrike Mitsubishi v Illions, ktorý bude mať kapacitu 250-tisíc kusov ročne.

Rivian ostane aj naďalej nezávislou spoločnosťou. Dohodu medzi oboma spoločnosťami musia ešte odobriť americké regulačné orgány. Ak sa tak stane, pripojí sa k sedemčlennej správne rade Rivianu aj Joe Hinrichs, ktorý je prezidentom Ford Automotive.

Aký vplyv bude mať toto spojenectvo na segment elektromobilov je samozrejme v tejto chvíli ťažké predpovedať. S jemnou iróniou však môžeme konštatovať, ak pôjde o malý krok pre ľudstvo, pre Ford a Rivian to bude obrovským skokom vpred.

ZdrojRivian

Komentáre k článku