Ford bude zdieľať kolobežky. Príde táto služba aj do Európy?

Automobilový koncern Ford oznámil akvizíciu startupu Spin, ktorý zdieľa elektrické skútre vo viacerých amerických mestách. Podľa dostupných informácií zaplatil Ford za túto službu až 100 miliónov dolárov.

Spin začal so skúšobnou prevádzkou vo februári tohto roku. Službu prevádzkoval v 13-tich mestách a školských areáloch v USA. Dôvod, prečo si Ford vybral práve tento startup je, že Spin pred spustením prevádzky získal potrebné povolenia a úzko spolupracoval s mestskými úradníkmi ale aj univerzitami pri navrhovaní parkovacích miest a jazdných pravidiel.

ZDROJ | Spin

„Tento prístup je v súlade s našimi hodnotami v spoločnosti Ford a s našou snahou stať sa najdôveryhodnejšou spoločnosťou na svete,“ napísal v blogu Sunny Madra, viceprezident divízie Ford X, mobilného inkubátora Fordu.

Ford má s touto službou ambiciózne plány, v priebehu 18-tich mesiacov chce požičiavať kolobežky až v 100 amerických mestách.

Automobilka chce rozšíriť ponuku mobility a osloviť zákazníkov, ktorí privítajú možnosť riešenia prepravy na krátke vzdialenosti, označované aj ako posledná miľa.

„Sme si vedomí, že mobilitu v meste nezabezpečíme len automobilmi,“ povedal Sunny Madra. „Toto je náš priestor v riešení mikromobility podnikania.“

Pozrite siSpoločnosť General Motors pracuje na štýlových elektrobicykloch

Správy o akvizícii prišli iba týždeň potom, ako spoločnosť General Motors spustila crowdfundingovú kampaň, kde môže výherca získať 10-tisíc dolárov za vymyslenie názvu pre nové elektrobicykle ktoré má uviesť na trh už v budúcom roku. Jeden z nich má byť skladací a jeden klasický. Ford už prostredníctvom firmy West GoBike ponúka požičiavanie bicyklov.

Elektrické skútre zažívajú v posledných mesiacoch v USA boom. Používatelia si ich môžu pomocou aplikácie nájsť a po oskenovaní kódu začať jazdiť. Cena za odomknutie býva zvyčajne jeden dolár, za minútu používania sa platí 15 centov. Nárast potvrdzujú aj čísla, za tento rok bolo v USA zaznamenaných 10 miliónov jázd. Predtým trvalo tri roky, kým sa uskutočnilo 3 milióny jázd.

„To nám ukázalo, že je tu významný trh,“ povedal S. Madra. „Pre nás bolo jasné, že môžeme v tomto priestore rásť.“

ZDROJ | Spin

Ford plánuje ponechať názov služby Spin a nepredpokladá, že by uvádzal na kolobežkách svoju značku. Či bude tento biznis ziskový nie je zatiaľ jasné, spoločnosť má však jasno v tom, že táto služba pre ňu predstavuje zdravé podnikanie. Ford však plánuje pomôcť Spinu pri výrobe skútrov, dá im svoje know-how v oblasti dodávateľov a výroby. Tiež zaradí Spin do svojho cloudu, takže aj „kolobežkári“ budú môcť využiť navigačný systém, ktorý má Ford pre motoristov.

Pozrite siAké sú naše prvé dojmy zo SlovnafBAjk?

Automobilky si dobre uvedomujú skrytý potenciál nielen v elektrických vozidlách, ale aj v riešení dopravy na poslednej míli. Určite to má význam v mestách, kde problém s parkovaním zrejme nikdy nezmizne. Na druhej strane, ak sa tieto služby masovo rozšíria, bude treba vybudovať jazdné pruhy aj pre tento typ dopravy.

V Európe, ale aj na Slovensku sa podobné služby začínajú tiež objavovať. Ďalšie mesiace ukážu, aký je o ne záujem a to bude rozhodujúce pre ďalšie roky. Už teraz je však jasné, že naše mestá na to nebudú pripravené. Veď doteraz neboli schopné pripraviť pre cyklistov samostatné a bezpečné cyklotrasy.

 

ZdrojAutoblog,The Verge

Komentáre k článku