Florida obmedzuje novým zákonom práva sociálnych médií, zrejme protiústavne

ZDROJ | Ron DeSantis

Guvernér štátu Florida Ron DeSantis podpísal zákon, ktorý zakazuje prevádzkovateľom sociálnych médií obmedzovať prístup politikov k ich platformám. Zákon, ktorý spoločnostiam za porušenie stanovuje obrovské pokuty, je však podľa mnohých expertov protiústavný.

Zákon s označením Senate Bill 7072 má podľa floridskej vlády zabezpečiť transparentnosť a prístupnosť online platforiem všetkým obyvateľom tohto štátu. Guvernér Ron DeSantis dokonca hovorí priamo o ochrane Floriďanov pred elitou zo Silicon Valley, ktorá podľa neho nastoľuje cenzúru a pomocou svojich platforiem pretláča do online priestoru vlastnú ideológiu.

Zákon spoločnostiam zakazuje obmedzovať prístup miestnych i celoštátnych politikov k sociálnym sietiam, prípadne obmedzovať šírenie ich obsahu, ako sa to už v minulosti stalo v prípade príspevkov a neskôr aj účtov bývalého prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

ZDROJ | Tim Bennett

Za každý jeden deň, počas ktorého dôjde k obmedzeniu prístupu lokálneho politika k sociálnym sietiam, hrozí ich prevádzkovateľom pokuta vo výške 25 000 dolárov, v prípade celoštátnych až desaťnásobok tejto sumy. O blokovaní jednotlivých politikov v online priestore majú podľa zákona rozhodovať individuálne samotní používatelia, nie veľké technologické spoločnosti.

Odporcovia tohto zákona sa ale v prvom rade odvolávajú na prvý dodatok ústavy, ktorý okrem iných slobôd zaručuje občanom Spojených štátov aj slobodu tlače a prejavu. Ak má dodatok okrem tlače pokrývať aj elektronické platformy, v takom prípade by mali mať súkromné spoločnosti možnosť slobodne rozhodovať o obsahu, ktorý bude v rámci ich platforiem dostupný.

V druhom rade odporcovia zákona pripomínajú aj sekciu 230 federálneho zákona, ktorý chráni spoločnosti pred zodpovednosťou za obsah, ktorý je v rámci ich služieb publikovaný a poskytuje im možnosť zmazať akýkoľvek obsah, ktorý je v rozpore s ich vlastnými pravidlami. Floridský zákon má byť v priamom rozpore s týmto federálnym zákonom, ktorý mu je nadradený.

Pozrite siSony rozšírilo ponuku bezdrôtových reprákov o 4 novinky

Portál TechCrunch upozorňuje na zaujímavú výnimku nového zákona, podľa ktorej sa nové nariadenia netýkajú prevádzkovateľov tematických parkov a zábavných komplexov. Z nových pravidiel tak zhodou okolností vyviaznu dvaja najväčší zamestnávatelia v štáte Florida, spoločnosti Disney a Comcast.

Zákon SB 7072 pravdepodobne skončí pred súdom, ktorý podľa viacerých expertov rozhodne v neprospech štátu Florida. Podľa profesora práva Michaela Froomkina z University of Miami je zákon tak jednoznačne protiústavný, že by ho ani nezaradil medzi okruhy na skúšku a osobne ho považuje za zákon, ktorý má skôr vyslať istú správu, než skutočne zmeniť práva a povinnosti v rámci štátu.

ZdrojOffice of Governor Ron DeSantis,TechCrunch,Wired

Komentáre k článku