Flexgate – valí sa na Apple ďalší problém s MacBookmi?

ZDROJ | Fixit

Známy portál iFixit poukázal na potenciálnu časovú nálož, ktorá môže začať spôsobovať problém s podsvietením displejov. Majú sa začať majitelia MacBookov Pro strachovať o svojich miláčikov?

Doteraz sa nejednalo o nejaký zvlášť veľký problém. Keď začala na MacBooku „blbnúť“ obrazovka, v servise vyšla zákazníka oprava tejto poruchy na pár eur. To sa však zmenilo v roku 2016, keď dostali nové Macy dotykový ovládač Touch Bar.

ZDROJ | iFixit

Odvtedy totiž začal Apple používať nový dizajn kábla, ktorým sa pripája displej MacBooku k ovládacej doske v základni počítača. Od roku 2016 používa v počítačoch dvojicu flexibilných plochých káblov, ktoré sú pri každom otvorení počítača zatláčané. Keď sa takýto flexikábel časom poškodí, spôsobuje efekt fázového svetla v spodnej časti displeja (obrázok hore). Po čase dokonca dochádza k rozsiahlemu poškodeniu a obrazovka nemusí fungovať po otvorení vôbec .

Keď predstavili nové MacBooky Pro, dizajn bol v poriadku. Ale ako vždy, diabol je ukrytý v detailoch.

iFixitorg

Technici z iFixitu to považujú za dizajnovú chybu výrobcu. Zatiaľ sa tieto problémy vyvíjajú postupne, na rozdiel od nefungujúcich klávesníc, ktoré sa zjavili prakticky hneď.

Pozrite siApple opravuje prehrievanie nových MacBookov aktualizáciou

Flexgate znamená nepríjemnú správu pre každého majiteľa MacBooku Pro s Touch Barom. Káble sa totiž poškodzujú priebežne počas bežného používania, takže aj tí, ktorým sa obrazovka zdá byť v poriadku, môže mať časom problém.

https://youtu.be/xlmnOWNLbXg

Káble sú integrované priamo do displeja, čo znamená, že sa v prípade poruchy nedajú jednoducho (a lacno) vymeniť ako pri starších modeloch. Teraz je nutná výmena celého displeja, ktorá výjde jeho majiteľa na 600 dolárov. Pripomíname, že káble na starších modeloch stáli 6 dolárov!

Problém sa týka len modelov MacBook Pro s dotykovým panelom – Touch Barom. Majitelia nového MacBooku Air sa teda (zatiaľ) nemusia báť, pretože tam výrobca použil iný typ kábla, no môže mať podobnú zraniteľnosť, pretože sa zdá, že je tiež súčasťou displeja, upozorňuje portál iFixit.

Pozrite siAko sa opravuje displej na MacBooku? Boli sme sa pozrieť v servise

Zdá sa, že sa na nové MacBooky Pro lepí smola. Keď konečne samotná firma Apple priznala problémy s motýlikovou klávesnicou a začala to riešiť, na dvere jej klope ďalšia kauza. Doktor Miroslav Plzák vravieval: „Zatloukat, zatloukat, zatloukat.“ Alebo si myslíte, že sa ku „flexgate“ postaví šéf Applu, Tim Cook, ako chlap?

ZdrojiFixit

Komentáre k článku