Fisker opäť šokuje. Avizuje elektromobil, ktorý sa nabije za minútu

ZDROJ | Fisker

Nie je to prvý krát, čo sa Henrik Fisker pokúša „zničiť“ Teslu, pre ktorú pred časom pracoval. Zatiaľ sa mu síce podarilo zlikvidovať hlavne svoju vlastnú firmu Fisker Automotive, ale už koncom minulého roka (a tento rok v lete opäť) sľuboval „najpokročilejší elektromobil na svete“ Fisker EMotion.

Pozrite siFisker EMotion – odpoveď skrachovanej značky na Tesla Model S

V čase, keď zverejňoval  prvé detaily technických parametrov a dokonca cenu luxusného elektromobilu s dojazdom 640 km – tá by mala začínať na 129 900 USD, však nemal k dispozícii viac, než počítačovo upravené foto revolučného auta. Podľa výrobcu by sa však Fisker EMotion mal na trhu objaviť v roku 2019.

ZDROJ | Fisker

Teraz však odídenec z Tesly vytiahol zbraň najsilnejšieho kalibru. Chystá elektromobil, ktorý vďaka batériám novej generácie sľubuje dojazd 500 míľ (800 km) na jedno nabitie.

Prevratné batérie

To by samo o sebe nebola revolúcia, pretože aj minulý týždeň predstavený Tesla Roadster novej generácie bude mať rekordný dojazd. Vďaka 200 kWh batérii prejde na jedno nabitie dokonca až 1000 km.

Pozrite siTesla Roadster – prekvapenie roka s dojazdom 1 000 km a maximálkou 400 km/h

Fisker má však v rukáve iné eso. Tvrdí, že batéria pripravovaného elektromobilu sa bude schopná nabiť za menej ako jednu minútu. Elektromobily Tesla pritom potrebujú na nabitie batérie aj na výkonných nabíjačkách Supercharger viac ako pol hodiny. Nový Roadster pri 200 kWh batérii si na nabíjačke „odpočinie“ určite viac, ako hodinu.

https://www.youtube.com/watch?v=N-8yDExE6ow

Vývojársky tím Fiskera tvrdí, že jeho riešenie batérií prekonalo typické problémy, s ktorými bežne bojujú iné typy batérií s pevným elektrolytom – nízku hustotu prúdu elektród a obmedzenú funkčnosť pri teplotných extrémoch.

Pozrite siFisker EMotion – najkrajší elektrický sedan v plnej paráde

Pritom majú dosahovať 2,5-násobok energetickej hustoty typických lítium-iónových batérií pri približne tretinových nákladoch.

Rýchle nabíjanie si vyžiada megawatty výkonu

K týmto silným parametrom sa núka zopár otáznikov. Extrémne rýchle nabíjanie by mohlo naznačovať, že pôjde skôr o superkapacitory, ako o bežné akumulátory. Alebo to bude akýsi hybrid? Tak, či onak, sľubovaný dojazd bude vyžadovať značnú energetickú kapacitu. Ak by sme pre jednoduchosť uvažovali s batériou o kapacite 100 kWh, pri ich nabití za 1 minútu by sme potrebovali enormný výkon nabíjacej stanice – 6 MW pri stopercentnej účinnosti, ktorá je však ilúziou. To je 50x vyšší výkon, aký majú k dispozícii stojany Supercharger.

Pozrite siTesla zmenší rýchlonabíjačky Supercharger. Zamieria do centra miest

Takéto superrýchle nabíjacie porty, zvlášť ak by ich bolo na jednom mieste niekoľko, by si vyžadovali značné investície do infraštruktúry. Ale v zásade by boli realizovateľné.

Štruktúra 3D elektródy nových batériíZDROJ | Electek

Ako to už ale pri prevratných batériách chodí, bombastické vyhlásenia často o celé roky predbiehajú ich reálnu dostupnosť. Inak to zrejme nebude ani v prípade pevných batérií Fisker. Spoločnosť predpokladá, že v elektromobiloch by sa mohli objaviť až po roku 2023.

Pozrite siSvätý grál batérií je na dosah. Sakti3 zmenia svet

Naproti tomu svoj sedan EMotion (zatiaľ s Li-ion batériami) chce Fisker predstaviť verejnosti už na januárovom veľtrhu CES 2018 v Las Vegas.

Reálne základy

Napriek určitému skepticizmu však môžu byť prevratné batérie nakoniec realitou. Ich projekt je totiž vedený Dr. Fabiom Albanom, viceprezidentom batériových systémov spoločnosti Fisker a spoluzakladateľom spoločnosti Sakti3, čo zvyšuje dôveryhodnosť tohto úsilia.

https://www.youtube.com/watch?v=gTAhdJRkQ0s

Spoločnosť Sakti3 totiž patrí k lídrom pri vývoji Li-ion batérií s pevným elektrolytom. Sakti3 už dokonca nové batérie malosériovo aj vyrába. V prvej fáze však pôjde o malé batérie pre spotrebnú elektroniku a silové batérie pre elektromobily majú prísť na rad až neskôr.

Rovnaký scenár plánuje aj Fisker, ktorý uvažuje nad dodávkami batérií pre elektronické zariadenia aj pred rokom 2023.

ZdrojMashable

Komentáre k článku