Firma Apple aktualizovala svoj kancelársky balík iWork

Aktualizácia s kopou noviniek dorazila na zariadenia s logom nahryznutého jablka a to hneď na obidva operačné systémy – macOS aj iOS. Noviniek je pomerne dosť, hlavne pre systém iOS.

Apple je známa svojou starostlivosťou o softvérovú výbavu zariadení a častými aktualizáciami aplikácií z ich produkcie. Tentoraz prišli zaujímavé novinky do sady iWork. Aké sú to?

Pre majiteľov Macov prichádzajú vo verzii Pages 7.1. Po novom bude program sledovať úpravy textu v textových poliach, grafy dostanú nový vzhľad, do dokumentov sa bude dať vložiť veľa nových upraviteľných tvarov, matematické rovnice sa budú dať vložiť pomocou zápisov LaTeX a MathML. Numbers 5.1 umožní vloženie matematických rovníc cez LaTeX a MathML, grafy budú s novým vzhľadom, import CSV a textu bude vyladený ako aj kompatibilita s Microsoft Excel. Keynote pre Mac bude vo verzii 8.1 a budú v ňom takisto vynovené grafy, pribudne možnosť zápisu matematických rovníc cez LaTeX a MathML a hlavne – bude vylepšená kompatibilita s PowerPointom od Microsoftu.

Mobilnej sade iWork pribudlo noviniek ešte viac. Pages 4.1 tak dostáva napríklad možnosť nahrávať, editovať a prehrávať audio priamo v aplikácii, možnosť rýchlo prepínať medzi kreslením a funkciou Dynamická anotácia (na iPade), Apple Pencil sa bude dať používať na označovanie a skrolovanie či pribudne možnosť pridávať obrázky a prechody do tvarov a textových polí.

Pozrite siApple macOS Mojave prinesie zaujímavé novinky, vrátane Dark Mode

Numbers 4.1 tiež získa možnosť nahrávať, editovať a prehrávať audio priamo v aplikácii, Apple Pencil sa bude dať používať na označovanie a skrolovanie, obrázky a prechody sa budú môcť pridávať do tvarov a textových polí, alebo ako v macOS – budú sa dať vložiť matematické rovnice aj pomocou zápisov v LaTeX a MathML.

Keynote 4.1 iOS bude podporovať nahrávanie, upravovanie a prehrávanie zvuku priamo v danej snímke, snímky sa budú dať tiež upravovať, alebo vytvárať nové, Apple Pencil cez úpravy v nastaveniach dostane nové možnosti, prezentácia sa bude dať exportovať ako video, alebo séria obrázkov a tak ďalej.

Ide o naozaj početné novinky, ktoré, keď už nič iné, prinesú vylepšenú kompatibilitu s Microsoft Office, ale aj lepšia podpora Apple Pencil je vítanou inováciou.

Komentáre k článku