Firefox OS končí, Mozilla prepúšťa 50 ľudí

ZDROJ | Mozilla

Internetový prehliadač Firefox používa množstvo z vás, no Firefox OS možno ani nepoznáte. Ide o operačný systém predstavený ešte v 2013, ktorým chcela Mozilla konkurovať Androidu a iOS, no veľmi sa jej to nepodarilo. Nakoniec Firefox OS zostal na ocot a začali ho využívať výrobcovia domácej techniky. Teraz končí.

Firefox OS 2
ZDROJ | Mozilla

Pozrite siMWC 2013 | Nový Firefox OS je tu, pozrite si prvé smartfóny

Na Firefox OS chcel presedlať aj čínsky ZTE, no časom tento nápad nechalo tak. Hoci mal byť Firefox OS určený hlavne pre dostupné smartfóny, LG koncom roka 2014 ukázalo polopriehľadný smartfón práve s novou verziou OS.

Veľké plány s Firefox OS mal aj francúzsky operátor Orange, ktorý pôsobí aj u nás. Do jeho ponuky malo prísť hneď niekoľko smartfónov s týmto operačným systémom. Posledným smartfónom s Firefox OS tak ostal Alactel OneTouch PIXI 3.

panasonic_viera_cx_2015_7
ZDROJ | Panasonic

Firefox OS sme tak nakoniec mohli vidieť nielen v televízoroch Panasonic, ale aj práčkach či iných domácich zariadeniach. Firefox OS vo svojich TV Panasonic oznámil ešte začiatkom roka 2015 na výstave CES 2015 v Las Vegas. Odvtedy sme ho mohli vidieť v top modeloch výrobcu, no dostal sa aj do lacnejších verzií nielen s Ultra HD rozlíšením.

Pozrite siCES 2015 | Nové Ultra HD telky Panasonicu pobežia na Firefox OS

Panasonic je tak spájaný s Firefox OS tak, ako Samsung s Tizen OS, LG s webOS apod. Na rozdiel od nich ale Panasonic Firefox OS nevyvinul sám, čo mu môže spôsobiť problémy.

Japonský výrobca ale možno o tomto konci Firefox OS vedel, pretože v najnovších Ultra HD TV z výstavy CES 2017 nepadla ani zmienka o tom, že v nich bude Firefox OS. Panasonic systém nenazval/neoznačil nijako, má len MyHome 2.0.

Panasonic VIERA CX700
ZDROJ | Panasonic

RECENZIA Panasonic TX-55CX750E s Ultra HD a Firefox OS

Dôvodom rozpustenia tímu okolo 50 ľudí, ktorí pracovali na Firefox OS je ale vraj sústredenie sa na zariadenia typu internetu vecí (IoT). Mozilla to má ale len v pláne, zatiaľ neoznámila nič konkrétne. Napriek tomu sú známe zmeny v tejto neziskovej organizácii. Poslednou je napríklad zmena loga.

https://www.youtube.com/watch?v=MuLWXHgyEVw

Hoci Mozilla zatiaľ oficiálne neoznámila koniec Firefox OS, s potvrdenou informáciou prišiel portál Cnet.com. Zároveň informoval o tom, že Firefox OS bude naďalej existovať, ale nie pod patronátom Mozilly, ale vyvíjať si ho budú partneri. Takže napríklad taký Panasonic bude naďalej využívať jadro Firefox OS pre svoje smart televízory, no ako už načrtol počas CES 2017, nebude tento systém označovať ako Firefox OS.

Firefox OS 3
ZDROJ | Mozilla

ZdrojCnet.com

Komentáre k článku