Firefox Monitor vám povie, či sú vaše online účty v ohrození

ZDROJ | Mozilla

Spoločnosť Mozilla spustila novú službu Firefox Monitor, ktorá po zadaní emailovej adresy zistí, či je vaša emailová adresa súčasťou databázy ukradnutých emailov, hesiel a osobných údajov.

Spoločnosti bohužiaľ často podceňujú zabezpečenie svojich databáz a tak sa pravidelne stáva, že sa používateľské mená, emaily a heslá dostanú do rúk hackerov. Ak používate rovnaké heslo v rôznych službách a na rôznych stránkach, mali by ste spozornieť. Vaša emailová adresa môže byť súčasťou niektorej uniknutej databázy.

https://youtu.be/rL53twJ-JJI

Firefox Monitor po zadaní emailovej adresy skontroluje, či sa daná adresa nachádza v niektorej databáze. Ak Monitor narazí na zhodu, mali by ste čo najskôr zmeniť heslo v ostatných službách, kde ste používali rovnaké heslo. Ak máte to šťastie, že Monitor nezobrazí žiadne výsledky, pre budúcnosť sa môžete o prípadných únikoch nechať upozorniť emailom.

Firefox Monitor je postavený na identickej službe „Have I Been Pwned“, ktorú vytvoril Troy Hunt, bezpečnostný expert a regionálny riaditeľ Microsoftu v Austrálii.

Pozrite siMicrosoft vydal Office 2019 s novinkami z Office 365

Firefox Monitor sa od pôvodnej služby funkčne nelíši a slúži v podstate iba ako nástroj na to, aby Mozilla prezentovala svoj boj za súkromie používateľov. V najbližších mesiacoch má do prehliadača Firefox pribudnúť nástroj na blokovanie sledovacích skriptov.

Najlepšou ochranou pred podobnými útokmi je používanie unikátnych hesiel pre každú službu a stránku samostatne. Existuje niekoľko správcov hesiel, ktoré vám pomôžu udržať si v heslách prehľad a zároveň dokážu vygenerovať bezpečnejšie heslá, ktoré nepodľahnú tzv. „slovníkovému útoku“. Medzi najznámejšie služby na správu hesiel (ktoré odporúča aj samotná Mozilla) patria 1Password, LastPass, Dashlane.

ZdrojMozilla,Mozilla (2)

Komentáre k článku