Firefox 55 je tu, prináša VR, tvorbu screenshotov a lepší výkon

ZDROJ | Mozilla

Firefox sa dočkal veľkej aktualizácie, ktorá prináša podporu štandardu WebVR, nástroj na tvorbu screenshotov a zlepšenie záťaže RAM.

ZDROJ | Mozilla

Nová funkcia Firefox Screenshots ponúka jednoduchú tvorby snímok obrazovky. Funkcia sa spúšťa cez novú ikonu v paneli nástrojov a funguje podobne ako „Nástroj na vystrihovanie“ vo Windowse.

Užívateľ si môže vybrať, či chce zachytiť len vybranú časť obrazovky, celú obrazovku alebo celú stránku. Následne je možné snímok uložiť alebo rovno nahrať na internet. Túto funkciu bude ale Mozilla používateľom uvoľňovať postupne, takže nie každý ju bude mať dostupnú v deň vydania.

Pozrite siTECHCAST #10 – Tesla Model 3, DJI SPARK a beta iOS 11

Ďalšou veľkou novinkou je WebVR, ktorá ale poteší iba majiteľov HTC VIVE alebo Oculus Rift. Štandard WebVR umožní majiteľom okuliarov pre virtuálnu realitu konzumovať VR obsah priamo v prehliadači. Firefox sa tak pridá k prehliadačom Chrome a Edge, ktoré tento štandard už podporujú.

https://www.youtube.com/watch?v=1MskH9uqOyQ

Medzi menšie zmeny patrí napríklad spúšťanie Flashu. V novej verzii je štandardne nastavené, že sa Flash Player spustí až po povolení používateľa, ak si to používateľ nenastaví inak. Povolenia budú potrebovať taktiež doplnky prehliadača, podobne ako to funguje v Chrome.

Pozrite siAdobe oznámilo definitívny koniec Flashu v roku 2020

Firefox sa snaží stále vylepšovať zaťažovanie pamäte RAM a tak je to aj v novej verzii. Vývojári tvrdia, že Firefox vo verzii 30 s 1691 otvorenými tabmi používal 2GB RAM, pričom verzia 55 to zvládla s využitím len 500 MB RAM.

ZdrojMozilla

Komentáre k článku