Fínsky start-up Varjo zozbieral 31 miliónov dolárov na dokonalý VR headset

ZDROJ | Varjo

Problémom virtuálnej reality je naďalej nízka kvalita obrazu. To chce zmeniť fínsky start-up Varjo, ktorý na výrobu headsetu vyzbieral 31 miliónov dolárov.

https://www.youtube.com/watch?v=nIV0RM8Th4A

Varjo na headsetoch, ktoré by priniesli uveriteľný VR zážitok pracuje už dlhšie. Posledné obdobie sa venoval zbieraniu financií a v rámci druhého kola zbierky sa podarilo získať 31 miliónov dolárov. Vyzbierané financie použije firma Varjo na navýšenie počtu zamestnancov z 80 na 200 do budúceho roku.

ZDROJ | Varjo

Pozrite siVarjo – virtuálna realita s fotorealistickou grafikou

Varjo headset bol ako prototyp testovaný minulý rok a počas testovania spolupracovala firma s takými zvučnými menami ako 20th Century Fox, Airbus, Audi, BMW či Volkswagen. Headset okrem kvalitného VR zážitku, sľubuje aj integráciu 3D enginov akým je napríklad Unity.

Momentálna verzia headsetu, ktorá je naďalej vo verzii prototyp, dosahuje rozlíšenie 50 Mpx na jedno oko, čo je až 20-násobne viac, než ponúkajú súčasné headsety.

K správnemu fungovaniu headsetu bude potrebný počítač s vysokým výkonom. Treba tiež dodať, že VR headset nebude bezdrôtový.

„Rozlíšenie VR zariadení, ktoré sú na trhu je iba zlomok toho, čo dokáže ľudské oko vidieť,“ vyjadril sa jeden z investorov projektu, Niklas Zennström.

Displej headsetu dokáže sledovať pohyb očí a sprostredkovať kvalitné zábery, ktoré by sa mali priblížiť realite. Ak sa tento projekt podarí a podľa testerov sa môžeme tešiť na skutočnú fotorealistickú grafiku, bude už iba otázkou času, kedy vznikne bezdrôtová forma. Potom budeme už iba krôčik od toho, aby sme sa dočkali virtuálnej reality, ktorú nerozpoznáme od tej skutočnej.

ZDROJ | Varjo

Pozrite siInsta360 Pro 2 – natáčajte virtuálnu realitu v 8K aj v 3D

Firma plánuje vydať headset ešte tento rok s tým, že budúci rok by sme sa mali dočkať rozšírenia v podobe headsetu pre zmiešanú realitu. Takýto headset by sa dal využiť nielen v zábavnom priemysle, ale aj v ostatných sférach.

Čo zaujíma viacerých je cena takéhoto headsetu. Varjo VR zariadenie by malo stáť niekoľko tisíc dolárov. Na rozdiel od komerčných headsetov, ktoré sa dajú v obchode s elektronikou kúpiť do 1 000 eur, by Varjo malo stáť v rozmedzí od 5 000 do 10 000 eur.

ZdrojVarjo

Komentáre k článku