Fiat Centoventi – nápad roka, alebo rovno automobilová revolúcia?

Fiat počas ženevského autosalónu prekvapil azda celý svet predstavením konceptu Centoventi. Názov odkazuje nielen na 120. výročie automobilky, ale aj funkčnosť nového vozidla. Je v ňom možné meniť 120 rôznych súčastí!

ZDROJ | FIAT

A práve to by sa dalo nazvať nápadom roka, dokonca aj revolúciou v automobilizme. Fiat Centoventi je totiž v základe škaredé káčatko v sivej farbe, ktoré si môže každý majiteľ upraviť ako sa mu zachce. Áno, je to možné prakticky s každým automobilom na trhu, no iba Centoventi poskytuje túto možnosť kedykoľvek aj v domácich podmienkach.

ZDROJ | FIAT

Ale poporiadku. Fiat Centoventi je elektromobil s dojazdom smiešnych 100 km, no vďaka možnosti dokupovania jednotlivých častí, dojazd je možné zvýšiť na 500 km formou batériových packov. Lacné to asi nebude, ale predsa, ktorá automobilka to poskytuje?

https://www.youtube.com/watch?v=h2wGA-1WBjM

Keď si už vyberiete, aký chcete mať dojazd, následne si vyberiete panely na karosériu, strechu či puklice na kolesá podľa svojich predstáv. Vybrať je možné z pätice farieb pre každý prvok. Ak sa tie ale časom zmenia, môžete ich vymeniť. Doma. Jednotlivé prvky vraj bude možné doobjednať, tie menšie dokonca aj vytlačiť doma/copy centre na 3D tlačiarni.

ZDROJ | FIAT

Dizajn aj samotný koncept má odkazovať na pôvodný Fiat Panda. Zaujímavé sú detaily na karosérii. Napríklad v prednej časti je známe talianske logo – zelená, biela, červená, ktoré sa pri nabíjaní mení na info graf o stave nabitia.

Vzadu zas svieti veľké logo Fiat, pričom má ísť o displej, na ktorom by malo byť možné zobrazovať čokoľvek čo si vodič zmyslí. Teda takmer všetko.

ZDROJ | FIAT

Podstatne vyššiu mieru personalizácie ponúka interiér. Ten bude možné prestavovať na počkanie. Palubná doska s trošku nepraktickými dierkami na upratovanie má ale iný zmysel. Do dierok je možné kotviť obrovské množstvo doplnkových zariadení.

ZDROJ | FIAT

V low-end verzii nebude mať Centoventi žiadny displej infotainment systéme. Nahradí ho smartfón, alebo tablet, pre ktorý bude mať Centoventi špeciálny držiak priamo pri volante.

ZDROJ | FIAT

Meniť bude možné aj sedačku spolujazdca napríklad za detskú auto sedačku či chladničku na potraviny, príp. niečo na ohrev jedla.

Kedy sa Fiat Centoventi dostane na trh nie je zatiaľ známe. Rovnako nie je známa ani cena.

ZDROJ | FIAT

ZdrojFiat

Komentáre k článku