Fenomén Pokémon GO – všetko čo potrebujete vedieť

ZDROJ | Pokemongo

Musíte ich chytiť všetkých. Posledný týždeň sa po celom svete rozšírilo šialenstvo okolo tejto novej hry, v ktorej chytáte Pokémonov v reálnom svete. Poďme si o nej povedať niečo viac.

Hádam neexistuje človek, ktorý by nepoznal legendárnych Pokémonov. Nie jeden z vás určite zbiera(l) kartičky, hral GameBoy hry a zaručene si každý musí pamätať túto legendárnu zvučku.

https://www.youtube.com/watch?v=k3-QFEJlBGI

Späť ale k aplikácii Pokémon G0. Hra vychádza z konceptu hry Ingress, ktorá je od rovnakej spoločnosti – Niantic a funguje na báze rozšírenej reality a prepojenia s Google mapami.

https://www.youtube.com/watch?v=2sj2iQyBTQs

Ako sa to hrá?

Aplikáciu si nainštalujete do Android alebo Apple iPhone smartfónu a keď ju spustíte uvidíte interaktívnu mapu vášho okolia. Ak ste niekedy skúšali Geocaching, aplikáciu si rýchlo osvojíte.

V podstate chodíte po vonku, hľadáte Pokémonov a jednotlivé zaujímavé či historické body na mape (Poké stops) predstavujú vylepšenia, ďalšie Poké bally a bonusy, ktoré môžete získať.

Na začiatku si prispôsobíte trénera, ktorý bude ako vaša postava a ostatní hráči vás uvidia v rebríčku a na mape. Postupne si Pokémonov môžete trénovať a neskôr môžete chytať silnejších a lepších.

https://www.youtube.com/watch?v=Qryf2F_QfXg

V hre sa môžete pridať aj do jedného z troch tímov a neskôr môžete navzájom proti sebe bojovať cez Pokémon súboje.

Ako náhle nájdete Pokémona, ukáže sa vám na displeji telefónu. Pomocou dotyku hodíte Poké ball a chytíte ho. Samozrejme vám môže aj utiecť.

Pokémon Go5

Len dajte pozor na dve veci. Prvá, pozerajte sa kam chodíte, keďže bezpečnosť je na prvom mieste a už sa stalo, že môžete nájsť aj niečo iné než Pokémonov (v USA napríklad dievča našlo mŕtvolu). Druhým upozornením je závislosť, ktorá môže hraním vzniknúť 😉.

https://www.youtube.com/watch?v=d4ZgD19y5KY

Ktoré krajiny sú podporované?

Najväčší kameň úrazu predstavujú krajiny a kontinenty, v ktorých je hra podporovaná a do ktorých zatiaľ patrí iba Ázia, časť Európy, USA a Austrália. V prípade Android telefónov by nemal byť veľký problém hru nainštalovať, no na Apple iPhone si Pokémon GO tak ľahko nezahráte, ak ste na Slovensku a máte slovenský store.

Žiaľ, autori hry zatiaľ neoznámili, kedy plánujú vydať aplikáciu pre celú Európu. Môže to však ešte pár dní potrvať, keďže ani Nintendo, ani Niantic nečakali taký celosvetový úspech a hráči im vraj trochu preťažili servery.

Zároveň sa objavilo niekoľko chýb, ktoré chcú pred celosvetovým spustením odstrániť.

Ak by ste však predsa len chceli hrať už teraz, môžete si v iPhone nastaviť americký store, alebo na Androidoch stiahnete Pokémon GO cez web APKMirror. Hra však trpí ešte menšími bugmi a nedostatkami.

Pokémon Go7Pokémon Go4

Hra je na stiahnutie zadarmo, no v prípade, že sa vám nechce niektoré vylepšenia získavať bežným spôsobom, v hre nájdete aj populárne mikrotransakcie, ktoré si môžete zakúpiť za peniaze – PokéCoins.

Keďže popularita hry prudko stúpa, na jednotlivých storoch sa objavili už aj podvrhy a falošné napodobeniny Pokémon GO. Niektoré z nich vedia dokonca nainštalovať neželané aplikácie alebo dokonca „zadné dvierka“ a nechcený malvér.

Kontroverzia?

Hra už stihla byť aj skritizovaná. Napríklad, že jednotlivé lokality pokémonov sú umiestnené niekedy aj na cintorínoch alebo kostoloch. V Poľsku sa dokonca hráči vybrali pre pokémona do bývalého koncentračného tábora Osvienčim.

Od vydania tiež došlo k niekoľkým okradnutiam, keďže ľudia sa vybrali hľadať pokémonov do odľahlých oblastí. Samotní autori hry chcú od hráčov plný prístup k účtu Google, čo predsatvuje určité bezpečnostné riziko. Už sa však pracuje na oprave.

Pokémon Go2Pokémon Go3

Hra momentálne zažíva veľký boom takmer po celom svete. Už sa tešíme, keď príde oficiálne aj na Slovensko a pre tých, čo sa im ju už podarilo stiahnuť, držíme palce pri chytaní.

ZdrojPokemongo

Komentáre k článku