Faraday Future FFZERO1 – 1 000-koňový koncept hyperelektromobilu

ZDROJ | Faraday Future

Faraday Future. Názov, ktorý sme aj na TECHBOX.sk počuli už nie raz. Automobilka s nulovou históriou chcela ukázať ako si ona predstavuje automobil budúcnosti. Samozrejme, plne elektrický.

K začatiu existencie Faraday Future pomohol čínsky kapitál, no automobilka je americká. Pochádza, podobne ako Tesla Motors, z Kalifornie, kde si už buduje svoj prvý závod za milióny dolárov.

Faraday Future FFZERO1 1
ZDROJ | Faraday Future

Na výstave CES 2016 si tento nováčik ale dovolil čo málokto. Predstavil vozidlo FFZERO1, ktoré je ako zo sci-fi filmu, pričom vpred ho poháňa 1 000 konských síl. Z 0 na stovku to dá do troch sekúnd a rýchlomer sa zastaví na rýchlosti okolo 322 km/h.

https://www.youtube.com/watch?v=-h3Xd6PXwc0

Sú to však všetko len teoretiké dohady, ktoré vypočítali inžinieri v automobilke. FFZERO1 je totiž len koncept vozidla, ktoré by chcela Faraday Future v budúcnosti vyrábať.

Vozidlo je z ľahkých komponentov a uhlíkových vlákien, strechu tvorí sklo a vyzerá, že ide o jeden kus obrieho skla siahajúceho od čelného skla až do zadnej časti. FFZERO1 má byť jednosedadlový superšport.

Pozrite siTesla vie o batériach všetko, na zázraky neverí

Nový FFZERO1 si môžete pozrieť aj z kokpitu na 360° videu:

https://www.youtube.com/watch?v=WTLum2m6iqw

To, čo je ale omnoho zaujímavejšie je platforma, na ktorej je FFZERO1 postavené. Ide totiž o variabilnú platformu, na ktorú je možné použiť prakticky akúkoľvek karosériu. Podlaha je takmer úplne rovná, je naplnená batériami s logom Panasonic, pričom každé koleso poháňa samostatný elektromotor.

Platformu VPA je pritom vraj možné zväčšovať do dĺžky i šírky a tým vytvoriž základ takmer pre akékoľvek elektrické auto.

https://www.youtube.com/watch?v=SAXoVSXnNTg

To je jeden z plánov automobilky. Zákazník požiada o rodinný sedan, dostane rodinný sedan, iný bude chcieť športový kabriolet, dostane kabriolet, ba dokonca sa nevylučuje ani možnosť postaviť dodávku či SUV. Faraday Future pritom myslí aj na autonómne vozidlá. VPA je pripravená aj na takúto možnosť.

Faraday Future tak nepredstavil superšportový automobil, ale svoju unikátnu platformu Variable Platform Architecture. FFZERO1 je len zaujímavo vytvorený koncept, ktorý má Faraday Future zviditeľniť. Je veľmi otázne, či sa FFZERO1 vôbec dostane aj do výroby.

https://www.youtube.com/watch?v=O4VtHrFxxbc

Kedy uvidíme prvé sériovo vyrábané vozidlo Faraday Future je otázne. Automobilka najskôr potrebuje dostavať svoju miliardovú fabriku, no už počas tohto obdobia môžu inžinieri a technici vyvíjať prvé vozidlá s logom Faraday Future.

Pozrite siTesla má autopilota pre Model S a Model X

Tesla Motors, ktorá už vyrába 2 elektromobily má podobný koncept, jej vozidlá taktiež stoja na podobnej platforme, no nemá aj tak jej vývoj a výroba vozidiel trvá dlhšie, ako by sa dalo čakať. Tesla by sa tak po prípadnom raketovom nástupe Faraday Future mohla ocitnúť na druhej koľaji, no za ten čas sa môže ešte mnohé zmeniť. Sami sme zvedaví, ako budú vyzerať najbližšie roky „elektromobilizmu“.

ZdrojFaraday Future

Komentáre k článku