Facebook zmenil miliónom používateľov post na verejný, aj keď bol súkromný

ZDROJ | Facebook

Facebook má ďalší problém, o ktorom mlčal pomerne dlho. Od 18. do 22. mája tohto roka pri testovaní novej funkcie zmenil svojim používateľom ich súkromné posty na verejné. Od včera ich o tom informuje cez notifikácie.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siAko zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?

Facebook od 18. do 22. mája tohto roku testoval nešpecifikovanú novú funkciu na sociálnej sieti. Popri tom však vznikla chyba, ktorá automaticky zmenila status postov 14 miliónov používateľov zo súkromného na verejný.

To znamená, že 14 miliónov používateľov Facebooku (cca 0,64% všetkých používateľov) svoj mohlo napísať ako súkromný, ale objavil sa pre všetkých používateľov (2,2 mld) Facebooku. Nejde pritom len o posty ako také, ale aj zdieľanie polohy, tzv. checkovanie, videá, fotografie, udalosti atď.

Pozrite siAj výrobcovia smartfónov majú prístup k vašim Facebook dátam

Ak napríklad niektorý zo 14 miliónov poškodených zdieľal súkromný post o svojom zlom šéfovi, otrasnej práci, ulievaní sa či nebodaj nejakom trestnom čine, mohol túto informáciu vidieť ktokoľvek, vrátane tých, ktorí takéto informácie nemali nikdy vidieť.

Problém vraj vznikol tým, že 14 miliónov používateľov si nevšimlo, že pri zdieľaní čohokoľvek sa im automaticky preplo nastavenie súkromia postu na verejný. Používatelia totiž mohli mať nastavené zdieľanie postov vždy na priateľov alebo iba vybrané osoby z tejto skupiny. Chyba v systéme zmenila toto nastavenie na verejné zdieľanie automaticky.

ZDROJ | Facebook

Viaceré zahraničné médiá vrátane BBC, The New York Times, CNN, atď., majú iba strohé informácie o probléme. Facebook o incidente neinformuje ani vo svojom press centre. Sociálne sieť ale po zistení problému vraj automaticky zmenila všetky posty z daného obdobia poškodeným používateľom na súkromné. Trvalo to vraj 5 dní.

Pozrite siFacebook stráca na popularite a mladí si radšej pustia YouTube

V tomto prípade ale Facebook spôsobil opačný efekt, pretože niektorí z poškodených svoje posty určite zdieľali ako verejné. Preto Facebook poškodeným používateľom včera poslal notifikácie, aby si svoje posty skontrolovali a zmenili podľa potreby.

ZDROJ | The Verge

Zaujímavé ale je, že v notifikáciách Facebook hovorí o dátumoch medzi 18. a 27. májom. To by malo byť práve 5 dní navyše, ktoré trvalo zmenenie postov na súkromné.

Pozrite siCEO Facebooku vypovedal pred Európskym parlementom ohľadne Cambridge Analytica

ZdrojCNN

Komentáre k článku