Facebook zmapoval všetky obydlia v Afrike pomocou umelej inteligencie

ZDROJ | Facebook/Engadget

Odborníci na dáta a umelú inteligenciu zo spoločnosti Facebook vytvorili unikátnu mapu, na ktorej môžu humanitárne organizácie a záchranné zložky nájsť všetky obývané územia v Afrike.

Verejne dostupné satelitné snímky sú už dnes samozrejmosťou, no drvivá väčšina z nich zachytáva neobývané oblasti. V krízových situáciách, ako napríklad pri prírodných katastrofách, tieto satelitné snímky môžu poslúžiť na nájdenie všetkých ľudí v núdzi. Pri väčších oblastiach, prípadne celých krajinách a kontinentoch, však už satelitné snímky tak užitočné nie sú.

Naprieč celou Afrikou s rozlohou viac než 30 miliónov kilometrov štvorcových žije zhruba 1,2 miliárd ľudí. Zmapovať všetky ľudské obydlia pri takejto rozlohe je zdanlivo nemožné, kým do hry nenastúpi strojové učenie, resp. umelá inteligencia. Tá musela analyzovať celkovo 11,5 miliardy satelitných snímok s rozlíšením 64×64 pixelov.

ZDROJ | Facebook

Umelá inteligencia naučená rozpoznať obydlia zo satelitných snímok napokon bola schopná v priebehu niekoľkých dní označiť až 110 miliónov obydlí. Hoci ide o Facebook, pre tento projekt neboli použité žiadne dáta zo sociálnej siete a na základe vytvorenej mapy nie je možné identifikovať žiadnu konkrétnu osobu a ani jej obydlie.

Z tejto mapy môžu ťažiť primárne humanitárne organizácie, ako napríklad Červený kríž, ktorý ju použil v rámci informatívnej kampane o osýpkach a rubeole v Malawi. Facebookom poskytnutá mapa organizácii ukázala, že až 97 % ohrozeného územia je neobývaného, vďaka čomu mohlo byť zhruba 3 000 dobrovoľníkov nasadených do konkrétnych oblastí, kde ich bolo skutočne treba.

Pozrite siNÁVOD | Ako deaktivovať, alebo zmazať profil na Facebooku?

Afrika je len začiatok a jedného dňa chce Facebook zmapovať všetky krajiny sveta. Už v najbližších mesiacoch spoločnosť vydá mapy ďalších krajín, ktoré budú môcť ďalšie svetové i lokálne organizácie na pomoc ľuďom v núdzi. Všetky mapy sú k dispozícii na stránkach organizácie OCHA.

ZdrojFacebook

Komentáre k článku