Facebook zakazuje uverejnovať na sociálnej sieti deepfake videá

ZDROJ | pixabay.com

Posledných pár rokov sa hovorí o možnom zneužívaní deepfake videí v politických kampaniach. Facebook sa rozhodol tvrdo zakročiť a zakazuje uverejňovanie takýchto videí na sociálnej sieti.

Tento rok čakajú USA prezidentské voľby. Kým tie minulé boli spájané s ruskými hackermi a únikom mailovej komunikácie demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej, tie tohtoročné môžu byť spájané so zneužitím deepfake videí.

Ide o videá, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie napodobniť tvár a hlas akejkoľvek osoby – príkladom je známe video, v ktorom bol použitý falošný Barrack Obama. To bolo pred dvomi rokmi. Odvtedy sa technológie posunuli a je čoraz ťažšie odhaliť či ide o realitu, alebo fikciu.

Pozrite siDáta viac ako štvrťmiliardy používateľov Facebooku unikli na internet

Takéto deepfake video v spojení napríklad s hacknutím komunikačného kanála politika (Twitter, Facebook) môže mať značné následky na voličov, ale aj na ekonomiku či medzinárodné vzťahy.

Facebook vydal nové pravidlá, ktoré majú za cieľ bojovať s takýmito videami. Podľa nových pravidiel budú vymazané všetky videá, ktoré boli upravené alebo umelo ozvučené okrem úprav kvality ostrosti a jasu. Ide o videá, ktoré môžu zmiasť bežného človeka, aby si myslel, že subjekt vo videu hovorí slová, ktoré v skutočnosti nepovedal.

Zároveň budú odstránené videá, ktoré sú produktom umelej inteligencie a strojového učenia a ktoré nahrádzajú obsah vo videu niečím čo vyzerá ako autentické. Pravidlá sa netýkajú paródií ani satirických videí.

V prípade, že video nebude zmazané používateľom, bude ho kontrolovať niektorý z viac ako 50 partnerov Facebooku z akademického či neziskového prostredia v 40 svetových jazykoch.

Prax posledných rokov ukazuje, že technológie sa masívne využívajú na politické kampane. Zdá sa, že Facebook nechce tento rok podceniť situáciu ako to urobil pri voľbách o Brexite, kedy bol zneužitý firmou Cambridge Analytica na cielenú marketingovú kampaň.

Pozrite siGoogle bojuje proti deepfake sprístupnením tisícok falošných videí

Pravidlá boli vydané pri príležitosti blížiacich sa amerických volieb, no veríme, že budú platiť celosvetovo. Aj Slovensko má problém s falošnými videami – príkladom je napríklad video ex-premiéra Fica, ktoré kolovalo po internete a za pomoci spomaleného zvuku ho malo vyobraziť ako pod vplyvom alkoholu.

Za zmienku tiež stojí video, v ktorom väzňovi pomocou grafického programu upravili vo videu tvár tak, aby vyzeral ako bývalý prezident Kiska. Aj keď tieto videá nemali takú úroveň ako tie, ktoré vznikajú v zahraničí, ukazuje to, že aj u nás sa môže táto technológia zneužívať.

ZdrojFacebook

Komentáre k článku