Facebook vo Veľkej Británii možno dostane najvyššiu možnú pokutu

ZDROJ | Wikimedia

Facebook pravdepodobne vo Veľkej Británii dostane za svoju kauzu s firmou Cambridge Analytica pokutu 500 000 libier, čo je najvyššia možná pokuta, ktorú môže britská vláda firmám udeliť.

Facebook zažíva v roku 2018 skutočne krušné časy, ktoré sú najviac poznačené tým, že prišlo k odhaleniu, že táto sociálna sieť umožnila britskej firme Cambridge Analytica cez aplikáciu zbierať dáta o používateľoch a použiť ich na ovplyvňovanie výsledkov volieb. Čo sa týka počtov, písalo sa o 87 miliónov používateľov.

Britská komisárka pre informácie, Elizabeth Denhem, sa vyjadrila, že hrozba pokutou bude pre Facebook jasným signálom. Úrad komisára pre informácie hovorí o najvyššej možnej pokute, ktorú môžu úrady firmám udeliť. Za to, že používateľské dáta neboli dostatočne chránené a zdieľané môže Facebook dostať pokutu 500 000 libier.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siFacebook v minulosti zdieľal používateľské dáta s 52 spoločnosťami

„Facebook nebol schopný poskytnúť také druhy ochrany, ktoré sú nutné pri zákonoch o dátovej ochrane“, dodala Denham. Podľa nových pravidiel ochrany dát GDPR alebo General Data Protection Rules, ktoré boli tento rok implementované, by mohol byť Facebook pokutovaný až do výšky 4 % celosvetového obratu firmy za podobné narušenie ochrany, čo môže predstavovať až 1,9 miliárd dolárov. Nové pravidlá však platia iba pre porušenia, ktoré nastali po 25. máji 2018.

Čo sa týka USA, Facebook je v tejto krajine ešte prešetrovaný investormi, federálnymi službami, vyšetrovateľmi a členmi Kongresu. Zároveň sa skúma, koľko a ktorých pravidiel bolo počas kauzy porušených.

ZDROJ | 9to5google

Pozrite siFacebook má patent na využívanie mikrofónov v smartfónoch na cielenú reklamu

Napriek tomu, že 500 000 libier môže pre niekoho predstavovať likvidačnú pokutu, pre korporáciu akou je Facebook sú to skôr drobné, ktoré zarobia za pár minút na svojich produktoch a reklame.

Pre predstavu, denne Facebook zarába viac ako 114 miliónov dolárov, to znamená, že spomínaných 500 000 je menej ako jedno percento denného zisku.

ZdrojBloomberg,Gizmodo

Komentáre k článku