Facebook, Twitter a Instagram obmedzili prístup tretích strán k vašim dátam

ZDROJ | YouTubepoužívateľské dáta

Určite ste už čítali množstvo správ o tom, ako sociálne siete využívajú dáta na získanie údajov o vašej polohe a názoroch na určité témy.

Táto téma sa začala predierať do popredia v roku 2015 v súvislosti s aprílovými udalosťami. Dáta získané od spoločností, ktoré sa zaoberajú ich spracovaním, polícia zúžitkovala pri riešení protestov v americkom Baltimore.

Pozrite siFacebook Marketplace – bazár priamo na sociálnej sieti

Po tom, čo 11. októbra tohto roku ACLU (nezisková organizácia zaoberajúca sa občianskou slobodou) získala informácie potvrdzujúce, že Facebook, Twitter a Instagram poskytujú citlivé používateľské dáta spoločnosti Geofeedia, sociálne siete začali konať.

Twitter zakázal komerčný prístup Geofeedii hneď v ten deň, Facebook a Instagram neboli výnimkou a zobrali Geofeedii veľkú časť prístupových práv.

Geofeedia však nie je jediná spoločnosť používajúca tieto dáta, ktorá videla šancu v obchodovaní s policajným oddelením počas spomínaných protestov. Polícii poskytla hastagy súvisiace s udalosťou a vďaka získanej polohe im výrazne uľahčila prácu.

Napríklad aj spoločnosť Media Sonar bola nájdená v záznamoch z vyšetrovania, ako ponúkla sledovanie hashtagov #blacklivesmatter, #imunarmed a #dontshoot.

Pozrite siKomentár 36. týždeň: Moje dáta, môj majetok, moje peniaze. Realita, či fikcia?

ACLU našlo tiež záznamy o používaní monitoringu sociálnych médií zvaným Beware. Intrado, stojaca za Beware, uviedla, že neodhalí verejné informácie, ak tým niekoho ohrozí.

Spätne sa môžete pozrieť na sprístupnené demo Geofeediou v súvislosti s protestami v meste Ferguson. Všetky zobrazené dáta boli získané z verejne prístupných zdrojov, čím je aj poukázané, ako používatelia vyslovene zanedbávajú svoje súkromie.

Ďalšia ukážka priamo z YouTube kanála Geofeedia zobrazuje množstvo zozbieraných informácií v blízkosti ich kancelárie v Chicagu.

https://youtu.be/pjZU8KRoezo

V zásade, ak však svoje fotky a príspevky uverejňujete ako verejné, tak ani prísnejšie opatrenia sociálnych sietí proti týmto spoločnostiam nebudú dostatočne účinné. Ktokoľvek si tak môže pozrieť váš profil a zistiť o vás množstvo citlivých údajov.

ZdrojACLU

Komentáre k článku