Facebook prepisoval hlasové správy z Messengeru bez vedomia používateľov

ZDROJ | pixabay.com

Po prevalení, že Apple, Amazon, Google aj Microsoft posúvajú nahrávky zo svojich hlasových služieb a digitálnych asistentov ďalším spoločnostiam na spracovanie nie je zrejme žiadnym prekvapením, že bez viny z kolotoča týchto káuz nevyviazol ani Facebook.

Takmer všetci technologickí giganti pracujú na vlastných digitálnych asistentoch a iných hlasových službách, v ktorých hrá kľúčovú rolu bezchybné rozpoznávanie reči a následné rozkľúčovanie požiadavky používateľa. Ak však asistent požiadavku nerozpozná alebo ju z iného dôvodu nedokáže splniť, hlasová nahrávka sa uchová a putuje do rúk pracovníkov, ktorí si nahrávku vypočujú a zistia, kde presne digitálny asistent zlyhal.

ZDROJ | Amazon

Najväčším problémom v tomto systéme zdokonaľovania asistentov je, že o tom neboli riadne informovaní používatelia. Tí s odosielaním nahrávok samozrejme súhlasili v podmienkach služby, no keďže tieto podmienky majú často desiatky strán a písané sú prevažne právnickým žargónom, používatelia s tým v podstate súhlasili nevedome.

Pozrite siHlasoví asistenti sú budúcnosť, preto sa učia stále viac

To platí aj pre Facebook, ktorý zdokonaľoval svoju umelú inteligenciu odosielaním hlasových správ používateľov aplikácie Messenger stovkám dodávateľov, ktorí mali tieto anonymné hlasové správy prepisovať do textu. Facebook týmto spôsobom overoval, či jeho umelá inteligencia rozpoznala ľudskú reč správne, pričom tieto nahrávky mali byť plne anonymizované.

ZDROJ | Facebook

Tak ako Amazon, Apple alebo Google, aj Facebook po prevalení posledných káuz prepis nahrávok zhruba pred týždňom zastavil. Spoločnosť k tomu druhým dychom dodáva, že analýzou prechádzali len hlasové nahrávky tých používateľov, ktorí s ich odosielaním súhlasili v nastaveniach aplikácie Messenger.

Na našom území prepis nahrávoch do textu dostupný nie je, preto sa v aplikácii Messenger ani nastavenie pre odosielanie nahrávok nenachádza. Podľa Bloombergu však prepis nahrávok dodávateľmi nie je jednoznačne ukotvený ani v používateľských podmienkach služby. 

Pozrite siČo je to Tor a ako tento najbezpečnejší internetový prehliadač používať?

Jednou zo spoločností, ktoré pre Facebook analyzujú hlasové nahrávky, je kalifornská spoločnosť TaskUs Inc., ktorá na tento účel zamestnáva ľudí z celého sveta. Spoločnosť potvrdila, že na žiadosť Facebooku pozastavila prepis nahrávok. TalkUs krem prepisu pre Facebook kontroluje súlad príspevkov a kampaní s pravidlami sociálnej siete, najmä politických kampaní pred voľbami.

ZDROJ | Uber

Zatiaľ nie je jasné, aký bude ďalší krok Facebooku a všetkých ďalších spoločností, ktoré sa objavili v posledných týždňoch v prakticky identických kauzách. Spoločnosti potrebujú na zdokonaľovanie umelej inteligencie aj ľudský faktor. Nevyhnutným krokom je však zrejme lepšia komunikácia tohto spôsobu zdokonaľovania služieb s používateľmi, ktorí budú môcť odosielanu nahrávok zabrániť zrozumiteľnými a ľahko dostupnými nastaveniami danej služby.

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku