Facebook pošle notifikáciu ak niekto zverejní vašu fotku

ZDROJ | Samsung

Gigant Facebook oznámil spustenie nástroja na kontrolu fotografií, vďaka ktorému by sa nemalo stávať, že sa ocitnete na zverejnenej fotografii, na ktorej byť nechcete. Facebook bude využívať pokročilé rozpoznávanie tváre a umelú inteligenciu, ktoré používa už od roku 2010.

Facebook Marketplace
ZDROJ | Facebook

Od tejto chvíle ak niekto zverejní fotografiu, na ktorej je viacero ľudí, umelá inteligencia Facebooku ju automaticky skontroluje. Ak sa na nej nachádza iný používateľ sociálnej siete, dostane o tom notifikáciu.

Fotku bude môcť následne odignorovať, otagovať sa (označiť sa), alebo nahlásiť. Vďaka tomu sa už nebude stávať, že sa po ťažkej noci ocitnete na fotkách, na ktorých by ste byť nechceli.

ZDROJ | Facebook

Ako ale bude Facebook pristupovať k odstráneniu fotografií je zatiaľ otázne. Predstavte si, že máte album z akejkoľvek akcie a nejaký záškodník z fotiek označí, že porušujú jeho súkromie. Pritom nemusí ísť o nočnú akciu, ale pokojne aj splav rieky, futbal, paintball či iné aktivity, kde je viacero ľudí.

Na to, aby bola funkcia pre používateľa dostupná, musí mať potvrdenú voľbu pre vytvorenie šablóny pre jeho tvár. Ak túto funkciu zapnutú nemá, funkcia nebude preňho dostupná. Facebook totiž nesmie ukladať šablóny tvárí pre používateľov, ktorí si to neprajú.

ZDROJ | Facebook

Okrem toho bude funkcia dostupná iba pre fotografie, ku ktorým má daný používateľ prístup. Ak sa teda objavíte na fotke, ktorú zverejnil niekto celkom cudzí iba na svojom profile a pre svojich priateľov, informáciu, že ste na nej nedostanete.

Zároveň je pre používateľov Facebooku z EÚ a Kanady otázne, kedy sa Facebooku podarí funkciu v týchto krajinách spustiť. V oboch prípadoch má totiž zakázané využívať nástroje na rozpoznávanie tvárí používateľov, bez čoho sa ale umelá inteligencia kontrolujúca novonahrané fotky nepohne.

Facebook ale podľa agentúry Reuters očakáva, že v budúcnosti sa tento nástroj dostane aj do krajín so spomínaným zákazom. Ide totiž na prvý pohľad pozitívnu funkciu pre ľudí.

Na druhej strane si ale Facebook zvýši návštevnosť a zobrazovanie reklám. Používateľ po notifikácii musí (očakáva sa) kliknúť na inú stránku Facebooku, kde potvrdí alebo zruší označenie. Čím viac stránok na Facebooku používateľ otvorí, tým viac času na ňom strávi a tým viac reklamy sa mu zobrazí.

ZDROJ | Facebook

Nastavenie automatického rozpoznávania, tagovania a viacero ďalších súkromných nástavení nájdete v Nastaveniach vo svojom profile.

Technológiu pre rozpoznávanie chce Facebook chce využiť aj pre pomoc zrakovo postihnutým. Robot bude schopný používateľom povedať, kto je na fotke.

AAT Demo

Dikirim oleh Facebook pada Senin, 18 Desember 2017

ZdrojReuters,Facebook

Komentáre k článku