Facebook opäť čelí kritike za poskytovanie dát o vašich kamarátoch

Wall Street Journal prišiel s informáciou, že sociálna sieť Facebook zdieľa dáta o používateľoch s ostatnými spoločnosťami napriek tomu, že došlo k zmene politiky, ktorá mala takýmto únikom dát zabraňovať.

Negatívne informácie o sociálnej sieti Facebook sa nám za posledné mesiace len tak množia. Po odhalení toho, že Facebook zmenil používateľom statusy zo súkromných na verejné či toho, že prístup k dátam majú aj výrobcovia smartfónov, je tu ďalšia správa, ktorá nehádže na túto korporáciu najlepšie svetlo.

Podľa správy, Facebook podpísal dohody s viacerými veľkými korporáciami, ktorým mal poskytovať dáta o priateľoch používateľov vrátane informáciách o telefónnom čísle či tzv. friend link, informáciu o množstve pripojení a komunikácií používateľa s kamarátmi.

ZDROJ | 9to5google

Pozrite siFacebook zmenil miliónom používateľov post na verejný, aj keď bol súkromný

V roku 2014 Facebook zaviedol nové pravidlá, ktoré vyžadovali povolenie na prístup k používateľským dátam zo strany aplikácií. Množstvo aplikácií bolo zároveň zablokovaných. Dôkazom toho, že táto politika nefungovala na 100 % je prípad s Cambridge Analytica.

Facebook vraj napriek prísnejším pravidlám naďalej poskytuje dáta o používateľoch. Wall Street Journal prišiel s informáciou, že Facebook má dohodu o poskytovaní dát s Royal Bank of Canada, Nuance Communications a s Nissanom – spoločnosťami, ktoré majú na Facebooku reklamu. Dohody vraj boli oddelené od programu zdieľania údajov so spoločnosťami, ktoré Facebook bežne so svojimi inzerentmi má.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siAj výrobcovia smartfónov majú prístup k vašim Facebook dátam

Ide o dodatočné dohody, ktoré boli vraj krátkodobé a trvali od niekoľko týždňov po niekoľko mesiacov. Niekoľko spoločností požiadalo o krátkodobé rozšírenie dohody a s nimi sme spolupracovali, povedal Ime Archibong, vice president of product partnerships. Okrem týchto dohôd boli však ostatné veci zrušené.

Napriek tomu, že spoločnosť Facebook obmedzila prístup firiem k dátam o používateľoch, spomínané spoločnosti boli podľa Wall Street Journal zaradené do zoznamu povolených na používanie týchto údajov.

ZdrojWall Stree Journal,Gizmodo

Komentáre k článku