Facebook oficiálne predstavil vlastnú kryptomenu Libra

ZDROJ | Libra Association

Už viac než dva roky sa hovorí o tom, že Facebook by mohol vytvoriť svoju vlastnú kryptomenu. Špekulácie sa konečne potvrdili a do sveta prichádza Libra, kryptomena podporená najväčšími svetovými spoločnosťami.

Nová kryptomena Libra, ako aj jej blockchainová sieť, bude verejne dostupná už v prvej polovici budúceho roku. Libra sa však nepridá medzi špekulatívne kryptomeny, na ktorých čele stojí Bitcoin. Podľa Facebooku má ísť o menu krytú rezervnými aktívami so stabilitou na úrovni amerického dolára.

https://youtu.be/4zw-jpVFKMY

Libra bude primárne slúžiť na platby medzi bežnými používateľmi, no podporovať bude aj internetové platby, rôzne bankové služby a dokonca aj pôžičky. Aby mala Libra dôveru a isté zázemie, zastrešovať ju bude nezisková organizácia Libra Association, ktorej súčasťou je 27 partnerov vrátane spoločností PayPal, Mastercard, Visa, Uber, Spotify, Coinbase a ďalší.

ZDROJ | Facebook

Kryptomenu teda síce vytvára a rozbieha Facebook, no o jej budúcom vývoji budú rozhodovať partnerské spoločnosti, ktorých má postupom času pribúdať. Facebook ako taký však bude mať v organizácii Ibra Association dva hlasy, pretože zároveň zakladá dcérsku spoločnosť Calibra, ktorá bude zastrešovať rovnomennú peňaženku na kryptomeny.

Pozrite siAj vy ťažíte kryptomenu pre vydieračov? Alebo o tom ešte neviete?

Calibra bude súčasťou aplikácii Facebook Messenger a WhatsApp, no taktiež bude mať vlastnú aplikáciu pre iOS a Android. Facebook má v pláne cez túto peňaženku ponúkať rôzne bankové produkty, na ktorých bude samozrejme zarábať. Zo samotnej kryptomeny Libra nebude mať Facebook žiaden zisk.

ZDROJ | Facebook

Hlavnou cieľovou skupinou kryptomeny Libra budú aspoň zo začiatku obyvatelia z odľahlých regiónov v rôznych krajinách sveta, ktorí nemajú bezprostredný prístup ku konvenčným bankám a ich službám. Vďaka zapojeniu spoločností Mastercard a Visa do tejto platobnej siete bude v porovnaní s ostatnými kryptomenami rozširovanie Libry podstatne rýchlejšie a jednoduchšie.

ZdrojLibra

Komentáre k článku