Facebook o nás zbieral aj históriu volaní a SMS

Facebook zažíva v posledných dňoch neľahké chvíle. Všetko to začalo kauzou zneužívania dát spoločnosťou Cambridge Analytica. Najnovšie sa objavili správy, že Facebook zbieral aj osobné dáta o správach a hovoroch.

Analytická spoločnosť Cambridge Analytica využívala dáta z Facebooku na vytváranie volebných kampaní na mieru. V reportáži kanála Channel 4 News bolo odhalené, že firma využívala dáta o ľuďoch na vytváranie profilov, ktoré umožnili zistiť, ako prispôsobiť volebnú kampaň, aby objednávateľ vyhral.

https://www.youtube.com/watch?v=mpbeOCKZFfQ

Firma vraj okrem dát využívala aj bývalých špiónov, úplatkárstvo či falošné doklady. Cambridge Analytica vraj využila dáta z viac ako 50 miliónov Facebook používateľov. Cambridge Analytica vraj bola využitá vo voľbách v Keni či v USA.

Spoločnosť kritizovalo viacero známych osobností ako napríklad spoluzakladateľ aplikácie WhatsApp – Brian Acton či vizionár Elon Musk. Vypovedať musí aj zakladateľ Facebooku – Mark Zuckerberg, ktorý musí pred britským parlamentným výborom vysvetliť, ako je možné, že boli dáta použité bez povolenia používateľov.

Pozrite siElon Musk kvôli bezpečnostnej kauze vymazal SpaceX z Facebooku

Facebook podľa najnovších správ zbieral dáta o SMS a histórii hovorov z Android zariadení. Upozornili na to používatelia, ktorí otvorili stiahnuteľný, dátový Facebook súbor, ktorý má každý profil.

Používateľ Mat Johnson sa vyjadril, že Facebook má zaznamenaný každý jeden telefonát a správu, ktorú odoslal za posledný rok.

Facebook tento prístup mal vďaka žiadosti k prístupu ku kontaktom a SMS dátam kvôli zlepšeniu systému odporučenia priateľov.

ZDROJ | Facebook

Facebook tieto dáta pravdepodobne zbieral cez aplikáciu Messenger na Android zariadeniach. iOS zariadenia by týmto problémom zasiahnuté byť nemali, keďže väčšina aplikácií nemôže pristupovať k týmto dátam kvôli bezpečnosti.

Spoločnosť Facebook sa v odpovedi na tieto zistenia vyjadrila, že je normálne pre aplikácie pristupovať k histórii telefonátov, keďže do systému sociálnej siete nahrávate svoje kontakty. Pre sociálnu sieť je najdôležitejšie umožniť jednoduché vytváranie kontaktov a prepájanie ľudí. Vraj sa jedná o bežnú praktiku.

ZDROJ | Facebook

Uvidíme, akú bude mať táto kauza dohru a ako to vlastne s Facebookom dopadne. Je však zaujímavé sledovať, ako sa môže naša ľahkomyseľnosť na pôde sociálnych sietí obrátiť proti nám a tiež akú majú dáta v dnešnej dobe moc, keď môžu byť kľúčovým faktorom vo voľbách.

ZdrojVerge,Channel 4 News,Facebook Blog

Komentáre k článku