Facebook Messenger Kids trpí chybou a deti tak môže kontaktovať ktokoľvek

ZDROJ | Facebook

Základná úloha aplikácie Messenger Kids od Facebooku je chrániť detských používateľov pred kontaktom s neautorizovanými používateľmi. V tejto základnej úlohe aplikácia zlyhala.

Facebook si môže na svoj zoznam neúspechov a bezpečnostných lapsusov pripísať ďalší riadok. Dôvodom je technická chyba, ktorá umožňuje zapojiť sa neautorizovaným členom do skupinových chatov s deťmi. Platí to len pre aplikáciu Facebook Messenger Kids, ktorá na Slovensku zatiaľ nie je dostupná.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siFacebook spúšťa aplikáciu Messenger Kids, šéfovať jej budú rodičia

Aplikácia by mala správne fungovať tak, že na autorizáciu je potrebný súhlas rodiča. Pri skupinových chatoch to však neplatí. Problémom je, že medzi týmito členmi môžu byť rôzni predátori a manipulátori, ktorí môžu dieťa zneužiť na vlastné účely. Aplikácia je určená pre deti od 6 do 13 rokov, čo je naozaj hranica, kedy ešte dieťa nevie odhaliť či ide o manipulátora.

Facebook postupne tieto skupinové konverzácie blokuje a upozorňuje svojich používateľov, no k žiadnemu verejnému vyhláseniu nedošlo. Spoločnosť tiež rodičom oznámila, že v budúcnosti takéto skupinové chaty nebudú povolené.

Našťastie pri bežných chatoch k chybe nedošlo, takže chyba je skôr marginálneho rozsahu. Aplikácia Facebook Messenger Kids bola spustená v roku 2017 a nie je jasné, ako dlho bol v nej tento bug prítomný.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siCEO Facebooku vypovedal pred Európskym parlementom ohľadne Cambridge Analytica

Facebooku tak hrozí ďalšia vlna kritiky a vláčenie po súdoch. Kauza síce nedosahuje masívnosti Cambridge Analytica, no napriek tomu hrozia ďalšie pokuty pre túto multimiliardovú spoločnosť. Treba sa tiež zamyslieť, či je správne deťom už od 6 rokov povoliť sociálne siete, aj keď sú určené deťom.

Ak máte malé deti, podeľte sa s nami v komentároch, ako riešite ich prístup na internet a sociálne siete a do akej mieri máte prehľad, čo sledujú na internete.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku