Facebook má robota, ktorý sa vie orientovať aj bez mapy

ZDROJ | pixabay.com

Robotizácia napreduje míľovými krokmi, o čom svedčí aj fakt, že niektorí roboti dokážu využívať na pohyb senzory namiesto máp. Dokáže to aj nový robot od Facebooku.

Spoločnosť Facebook vytvorila algoritmus, ktorý dokáže robotov naučiť orientovať sa v priestore bez mapy. Cieľ dokážu dosiahnuť až s 99,9-percentnou úspešnosťou.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siReachy ukazuje, že aj roboti môžu byť open source

Algoritmus sa volá DD-PPO (Decentrialized Distributed Proximal Policy Optimization) a stačí naň štandardná RGB kamera, GPS a kompas.

Takéto výsledky sa dali dosiahnuť aj pomocou umelej inteligencie a počítačov, ktoré dokázali analyzovať obrovské množstva dát. Bodová navigácia je vytvorená na 2,5 miliardy krokov, čo predstavuje približný počet krokov človeka počas 80-ročného cyklu.

Algoritmus zabudovaný v robotovi dokáže tiež robiť inteligentné rozhodnutia, ako napríklad, kde zahnúť za roh a kde obísť stenu. V prípade, že algoritmus vyhodnotil rozhodnutie zle, dokáže chybu napraviť a vrátiť sa tak, aby cestu upravil.

Nemalo by tak dochádzať k zastaveniu robota pri prekážke či nárazom do stien. Technológia je samozrejme ešte iba v plienkach a na dlhé trasy zatiaľ ani nebola testovaná.

Facebook chce postupne skúšať odstraňovať aj GPS a kompas, ktoré v interiéroch nemusia fungovať ideálne a skúsiť to iba s RGB kamerou. Okrem obyčajného chodenia po miestnosti chce postupne testovať aj ďalšie funkcie. Príkladom je hlasová navigácia ku konkrétnemu objektu, prípadne interakcia s objektmi.

ZDROJ | CNET.com

Pozrite siVW má prototyp samostatného nabíjacieho robota pre elektromobily

V prípade, že by tento projekt vyšiel, robot s takýmto algoritmom by vám napríklad mohol priniesť notebook alebo jedlo z druhej miestnosti na požiadanie. Technológia má tiež veľký potenciál, ktorý sa okrem robotov, dá využiť aj pri technológii rozšírenej reality.

ZdrojFacebook

Komentáre k článku